a cumineca conjugare; conjugare online pentru verbul "a cumineca" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a cumineca" în limba română (dex)

Infinitiv
cumineca
Infinitiv Lung
cuminecare
Participiu
cuminecat
Gerunziu
cuminecând
Imperativ persoana a doua
singular cuminecă
plural cuminecați
Prezent
eu cuminec
tu cumineci
el/ea cuminecă
noi cuminecăm
voi cuminecați
ei/ele cuminecă
Conjunctiv Prezent
eu (să) cuminec
tu (să) cumineci
el/ea (să) cuminece
noi (să) cuminecăm
voi (să) cuminecați
ei/ele (să) cuminece
Imperfect
eu cuminecam
tu cuminecai
el/ea cumineca
noi cuminecam
voi cuminecați
ei/ele cuminecau
Perfect Simplu
eu cuminecai
tu cuminecași
el/ea cuminecă
noi cuminecarăm
voi cuminecarăți
ei/ele cuminecară
Mai Mult Ca Perfectul
eu cuminecasem
tu cuminecaseși
el/ea cuminecase
noi cuminecaserăm
voi cuminecaserăți
ei/ele cuminecaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi cuminecat
tu să fi cuminecat
el/ea să fi cuminecat
noi să fi cuminecat
voi să fi cuminecat
ei/ele să fi cuminecat
Condițional Prezent
eu aș cumineca
tu ai cumineca
el/ea ar cumineca
noi am cumineca
voi ați cumineca
ei/ele ar cumineca
Condițional Perfect
eu aș fi cuminecat
tu ai fi cuminecat
el/ea ar fi cuminecat
noi am fi cuminecat
voi ați fi cuminecat
ei/ele ar fi cuminecat
Perfectul Compus
eu am cuminecat
tu ai cuminecat
el/ea a cuminecat
noi am cuminecat
voi ați cuminecat
ei/ele au cuminecat
Viitor
eu voi cumineca
tu vei cumineca
el/ea va cumineca
noi vom cumineca
voi veți cumineca
ei/ele vor cumineca
Viitor Anterior
eu voi fi cuminecat
tu vei fi cuminecat
el/ea va fi cuminecat
noi vom fi cuminecat
voi veți fi cuminecat
ei/ele vor fi cuminecat

Verbele anterioare: a culpabiliza, a cultiva, a cultivi, a cultivi, a culturaliza

Verbele următoare: a cuminica, a cuminicarisi, a cuminți, a cumpăni, a cumpăra

Verbe aleatorii: a buzni, a desfia, a înrodi, a lignifica, a recenza