a chirlisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a chirlisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a chirlisi" în limba română (dex)

Infinitiv
chirlisi
Infinitiv Lung
chirlisire
Participiu
chirlisit
Gerunziu
chirlisind
Imperativ persoana a doua
singular chirlisește
plural chirlisiți
Prezent
eu chirlisesc
tu chirlisești
el/ea chirlisește
noi chirlisim
voi chirlisiți
ei/ele chirlisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) chirlisesc
tu (să) chirlisești
el/ea (să) chirlisească
noi (să) chirlisim
voi (să) chirlisiți
ei/ele (să) chirlisească
Imperfect
eu chirliseam
tu chirliseai
el/ea chirlisea
noi chirliseam
voi chirliseați
ei/ele chirliseau
Perfect Simplu
eu chirlisii
tu chirlisiși
el/ea chirlisi
noi chirlisirăm
voi chirlisirăți
ei/ele chirlisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu chirlisisem
tu chirlisiseși
el/ea chirlisise
noi chirlisiserăm
voi chirlisiserăți
ei/ele chirlisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi chirlisit
tu să fi chirlisit
el/ea să fi chirlisit
noi să fi chirlisit
voi să fi chirlisit
ei/ele să fi chirlisit
Condițional Prezent
eu aș chirlisi
tu ai chirlisi
el/ea ar chirlisi
noi am chirlisi
voi ați chirlisi
ei/ele ar chirlisi
Condițional Perfect
eu aș fi chirlisit
tu ai fi chirlisit
el/ea ar fi chirlisit
noi am fi chirlisit
voi ați fi chirlisit
ei/ele ar fi chirlisit
Perfectul Compus
eu am chirlisit
tu ai chirlisit
el/ea a chirlisit
noi am chirlisit
voi ați chirlisit
ei/ele au chirlisit
Viitor
eu voi chirlisi
tu vei chirlisi
el/ea va chirlisi
noi vom chirlisi
voi veți chirlisi
ei/ele vor chirlisi
Viitor Anterior
eu voi fi chirlisit
tu vei fi chirlisit
el/ea va fi chirlisit
noi vom fi chirlisit
voi veți fi chirlisit
ei/ele vor fi chirlisit

Verbele anterioare: a chircăi, a chirci, a chircoti, a chirdosi, a chirfosi

Verbele următoare: a chirui, a chișni, a chițăi, a chițcăi, a chitelini

Verbe aleatorii: a aluminiza, a întreba, a părcăni, a salifica, a spurcăni