a chimiosteriliza conjugare; conjugare online pentru verbul "a chimiosteriliza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a chimiosteriliza" în limba română (dex)

Infinitiv
chimiosteriliza
Infinitiv Lung
chimiosterilizare
Participiu
chimiosterilizat
Gerunziu
chimiosterilizând
Imperativ persoana a doua
singular chimiosterilizează
plural chimiosterilizați
Prezent
eu chimiosterilizez
tu chimiosterilizezi
el/ea chimiosterilizează
noi chimiosterilizăm
voi chimiosterilizați
ei/ele chimiosterilizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) chimiosterilizez
tu (să) chimiosterilizezi
el/ea (să) chimiosterilizeze
noi (să) chimiosterilizăm
voi (să) chimiosterilizați
ei/ele (să) chimiosterilizeze
Imperfect
eu chimiosterilizam
tu chimiosterilizai
el/ea chimiosteriliza
noi chimiosterilizam
voi chimiosterilizați
ei/ele chimiosterilizau
Perfect Simplu
eu chimiosterilizai
tu chimiosterilizași
el/ea chimiosteriliză
noi chimiosterilizarăm
voi chimiosterilizarăți
ei/ele chimiosterilizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu chimiosterilizasem
tu chimiosterilizaseși
el/ea chimiosterilizase
noi chimiosterilizaserăm
voi chimiosterilizaserăți
ei/ele chimiosterilizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi chimiosterilizat
tu să fi chimiosterilizat
el/ea să fi chimiosterilizat
noi să fi chimiosterilizat
voi să fi chimiosterilizat
ei/ele să fi chimiosterilizat
Condițional Prezent
eu aș chimiosteriliza
tu ai chimiosteriliza
el/ea ar chimiosteriliza
noi am chimiosteriliza
voi ați chimiosteriliza
ei/ele ar chimiosteriliza
Condițional Perfect
eu aș fi chimiosterilizat
tu ai fi chimiosterilizat
el/ea ar fi chimiosterilizat
noi am fi chimiosterilizat
voi ați fi chimiosterilizat
ei/ele ar fi chimiosterilizat
Perfectul Compus
eu am chimiosterilizat
tu ai chimiosterilizat
el/ea a chimiosterilizat
noi am chimiosterilizat
voi ați chimiosterilizat
ei/ele au chimiosterilizat
Viitor
eu voi chimiosteriliza
tu vei chimiosteriliza
el/ea va chimiosteriliza
noi vom chimiosteriliza
voi veți chimiosteriliza
ei/ele vor chimiosteriliza
Viitor Anterior
eu voi fi chimiosterilizat
tu vei fi chimiosterilizat
el/ea va fi chimiosterilizat
noi vom fi chimiosterilizat
voi veți fi chimiosterilizat
ei/ele vor fi chimiosterilizat

Verbele anterioare: a chicui, a chifti, a chifui, a chihăi, a chilometra

Verbele următoare: a chinărui, a chindisi, a chintesenția, a chinui, a chinui

Verbe aleatorii: a desacraliza, a modela, a pava, a scârții, a solidariza