a catihisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a catihisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a catihisi" în limba română (dex)

Infinitiv
catihisi
Infinitiv Lung
catihisire
Participiu
catihisit
Gerunziu
catihisind
Imperativ persoana a doua
singular catihisește
plural catihisiți
Prezent
eu catihisesc
tu catihisești
el/ea catihisește
noi catihisim
voi catihisiți
ei/ele catihisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) catihisesc
tu (să) catihisești
el/ea (să) catihisească
noi (să) catihisim
voi (să) catihisiți
ei/ele (să) catihisească
Imperfect
eu catihiseam
tu catihiseai
el/ea catihisea
noi catihiseam
voi catihiseați
ei/ele catihiseau
Perfect Simplu
eu catihisii
tu catihisiși
el/ea catihisi
noi catihisirăm
voi catihisirăți
ei/ele catihisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu catihisisem
tu catihisiseși
el/ea catihisise
noi catihisiserăm
voi catihisiserăți
ei/ele catihisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi catihisit
tu să fi catihisit
el/ea să fi catihisit
noi să fi catihisit
voi să fi catihisit
ei/ele să fi catihisit
Condițional Prezent
eu aș catihisi
tu ai catihisi
el/ea ar catihisi
noi am catihisi
voi ați catihisi
ei/ele ar catihisi
Condițional Perfect
eu aș fi catihisit
tu ai fi catihisit
el/ea ar fi catihisit
noi am fi catihisit
voi ați fi catihisit
ei/ele ar fi catihisit
Perfectul Compus
eu am catihisit
tu ai catihisit
el/ea a catihisit
noi am catihisit
voi ați catihisit
ei/ele au catihisit
Viitor
eu voi catihisi
tu vei catihisi
el/ea va catihisi
noi vom catihisi
voi veți catihisi
ei/ele vor catihisi
Viitor Anterior
eu voi fi catihisit
tu vei fi catihisit
el/ea va fi catihisit
noi vom fi catihisit
voi veți fi catihisit
ei/ele vor fi catihisit

Verbele anterioare: a catehiza, a cățeli, a caterisi, a cateteriza, a catigorisi

Verbele următoare: a cationiza, a catoliciza, a cătrăni, a cauciuca, a causticiza

Verbe aleatorii: a ațâța, a depărta, a opacifia, a rejudeca, a turba