conjugare a calviniza; conjugare online pentru verbul "a calviniza" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a calviniza" în limba română (dex)

Infinitiv
calviniza
Infinitiv Lung
calvinizare
Participiu
calvinizat
Gerunziu
calvinizând
Imperativ persoana a doua
singular calvinizează
plural calvinizați
Prezent
eu calvinizez
tu calvinizezi
el/ea calvinizează
noi calvinizăm
voi calvinizați
ei/ele calvinizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) calvinizez
tu (să) calvinizezi
el/ea (să) calvinizeze
noi (să) calvinizăm
voi (să) calvinizați
ei/ele (să) calvinizeze
Imperfect
eu calvinizam
tu calvinizai
el/ea calviniza
noi calvinizam
voi calvinizați
ei/ele calvinizau
Perfect Simplu
eu calvinizai
tu calvinizași
el/ea calviniză
noi calvinizarăm
voi calvinizarăți
ei/ele calvinizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu calvinizasem
tu calvinizaseși
el/ea calvinizase
noi calvinizaserăm
voi calvinizaserăți
ei/ele calvinizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi calvinizat
tu să fi calvinizat
el/ea să fi calvinizat
noi să fi calvinizat
voi să fi calvinizat
ei/ele să fi calvinizat
Condițional Prezent
eu aș calviniza
tu ai calviniza
el/ea ar calviniza
noi am calviniza
voi ați calviniza
ei/ele ar calviniza
Condițional Perfect
eu aș fi calvinizat
tu ai fi calvinizat
el/ea ar fi calvinizat
noi am fi calvinizat
voi ați fi calvinizat
ei/ele ar fi calvinizat
Perfectul Compus
eu am calvinizat
tu ai calvinizat
el/ea a calvinizat
noi am calvinizat
voi ați calvinizat
ei/ele au calvinizat
Viitor
eu voi calviniza
tu vei calviniza
el/ea va calviniza
noi vom calviniza
voi veți calviniza
ei/ele vor calviniza
Viitor Anterior
eu voi fi calvinizat
tu vei fi calvinizat
el/ea vor fi calvinizat
noi vom fi calvinizat
voi veți fi calvinizat
ei/ele vor fi calvinizat

Verbele anterioare: a calma, a calomnia, a comânda, a caloriza, a câlțui

Verbele următoare: a cămășui, a cambra, a cambriola, a cameleoniza, a căminiza

Verbe aleatoare: a drăpăli, a lucra, a lucra, a pălăvrăgi, a răposa