conjugare a algebriza; conjugare online pentru verbul "a algebriza" în limba română la toate timpurile verbale pentru
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a algebriza" în limba română (dex)

Infinitiv
algebriza
Infinitiv Lung
algebrizare
Participiu
algebrizat
Gerunziu
algebrizând
Imperativ persoana a doua
singular algebrizează
plural algebrizați
Prezent
eu algebrizez
tu algebrizezi
el/ea algebrizează
noi algebrizăm
voi algebrizați
ei/ele algebrizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) algebrizez
tu (să) algebrizezi
el/ea (să) algebrizeze
noi (să) algebrizăm
voi (să) algebrizați
ei/ele (să) algebrizeze
Imperfect
eu algebrizam
tu algebrizai
el/ea algebriza
noi algebrizam
voi algebrizați
ei/ele algebrizau
Perfect Simplu
eu algebrizai
tu algebrizași
el/ea algebriză
noi algebrizarăm
voi algebrizarăți
ei/ele algebrizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu algebrizasem
tu algebrizaseși
el/ea algebrizase
noi algebrizaserăm
voi algebrizaserăți
ei/ele algebrizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi algebrizat
tu să fi algebrizat
el/ea să fi algebrizat
noi să fi algebrizat
voi să fi algebrizat
ei/ele să fi algebrizat
Condițional Prezent
eu aș algebriza
tu ai algebriza
el/ea ar algebriza
noi am algebriza
voi ați algebriza
ei/ele ar algebriza
Condițional Perfect
eu aș fi algebrizat
tu ai fi algebrizat
el/ea ar fi algebrizat
noi am fi algebrizat
voi ați fi algebrizat
ei/ele ar fi algebrizat
Perfectul Compus
eu am algebrizat
tu ai algebrizat
el/ea a algebrizat
noi am algebrizat
voi ați algebrizat
ei/ele au algebrizat
Viitor
eu voi algebriza
tu vei algebriza
el/ea va algebriza
noi vom algebriza
voi veți algebriza
ei/ele vor algebriza
Viitor Anterior
eu voi fi algebrizat
tu vei fi algebrizat
el/ea vor fi algebrizat
noi vom fi algebrizat
voi veți fi algebrizat
ei/ele vor fi algebrizat

Verbele anterioare: a alegoriza, a alerga, a alerta, a aleza, a alfabetiza

Verbele următoare: a algoritmiza, a alia, a alici, a aliena, a aligni

Verbe aleatoare: a abrevia, a bucăți, a decarta, a piclui, a solvata