a afurisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a afurisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a afurisi" în limba română (dex)

Infinitiv
afurisi
Infinitiv Lung
afurisire
Participiu
afurisit
Gerunziu
afurisind
Imperativ persoana a doua
singular afurisește
plural afurisiți
Prezent
eu afurisesc
tu afurisești
el/ea afurisește
noi afurisim
voi afurisiți
ei/ele afurisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) afurisesc
tu (să) afurisești
el/ea (să) afurisească
noi (să) afurisim
voi (să) afurisiți
ei/ele (să) afurisească
Imperfect
eu afuriseam
tu afuriseai
el/ea afurisea
noi afuriseam
voi afuriseați
ei/ele afuriseau
Perfect Simplu
eu afurisii
tu afurisiși
el/ea afurisi
noi afurisirăm
voi afurisirăți
ei/ele afurisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu afurisisem
tu afurisiseși
el/ea afurisise
noi afurisiserăm
voi afurisiserăți
ei/ele afurisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi afurisit
tu să fi afurisit
el/ea să fi afurisit
noi să fi afurisit
voi să fi afurisit
ei/ele să fi afurisit
Condițional Prezent
eu aș afurisi
tu ai afurisi
el/ea ar afurisi
noi am afurisi
voi ați afurisi
ei/ele ar afurisi
Condițional Perfect
eu aș fi afurisit
tu ai fi afurisit
el/ea ar fi afurisit
noi am fi afurisit
voi ați fi afurisit
ei/ele ar fi afurisit
Perfectul Compus
eu am afurisit
tu ai afurisit
el/ea a afurisit
noi am afurisit
voi ați afurisit
ei/ele au afurisit
Viitor
eu voi afurisi
tu vei afurisi
el/ea va afurisi
noi vom afurisi
voi veți afurisi
ei/ele vor afurisi
Viitor Anterior
eu voi fi afurisit
tu vei fi afurisit
el/ea va fi afurisit
noi vom fi afurisit
voi veți fi afurisit
ei/ele vor fi afurisit

Verbele anterioare: a afronta, a afrunta, a afuma, a afunda, a afurca

Verbele următoare: a agâmba, a agasa, a agăța, a ageri, a agesti

Verbe aleatorii: a abține, a cuveni, a debita, a diviza, a icni