a adiaforisi conjugare; conjugare online pentru verbul "a adiaforisi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a adiaforisi" în limba română (dex)

Infinitiv
adiaforisi
Infinitiv Lung
adiaforisire
Participiu
adiaforisit
Gerunziu
adiaforisind
Imperativ persoana a doua
singular adiaforisește
plural adiaforisiți
Prezent
eu adiaforisesc
tu adiaforisești
el/ea adiaforisește
noi adiaforisim
voi adiaforisiți
ei/ele adiaforisesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) adiaforisesc
tu (să) adiaforisești
el/ea (să) adiaforisească
noi (să) adiaforisim
voi (să) adiaforisiți
ei/ele (să) adiaforisească
Imperfect
eu adiaforiseam
tu adiaforiseai
el/ea adiaforisea
noi adiaforiseam
voi adiaforiseați
ei/ele adiaforiseau
Perfect Simplu
eu adiaforisii
tu adiaforisiși
el/ea adiaforisi
noi adiaforisirăm
voi adiaforisirăți
ei/ele adiaforisiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu adiaforisisem
tu adiaforisiseși
el/ea adiaforisise
noi adiaforisiserăm
voi adiaforisiserăți
ei/ele adiaforisiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi adiaforisit
tu să fi adiaforisit
el/ea să fi adiaforisit
noi să fi adiaforisit
voi să fi adiaforisit
ei/ele să fi adiaforisit
Condițional Prezent
eu aș adiaforisi
tu ai adiaforisi
el/ea ar adiaforisi
noi am adiaforisi
voi ați adiaforisi
ei/ele ar adiaforisi
Condițional Perfect
eu aș fi adiaforisit
tu ai fi adiaforisit
el/ea ar fi adiaforisit
noi am fi adiaforisit
voi ați fi adiaforisit
ei/ele ar fi adiaforisit
Perfectul Compus
eu am adiaforisit
tu ai adiaforisit
el/ea a adiaforisit
noi am adiaforisit
voi ați adiaforisit
ei/ele au adiaforisit
Viitor
eu voi adiaforisi
tu vei adiaforisi
el/ea va adiaforisi
noi vom adiaforisi
voi veți adiaforisi
ei/ele vor adiaforisi
Viitor Anterior
eu voi fi adiaforisit
tu vei fi adiaforisit
el/ea va fi adiaforisit
noi vom fi adiaforisit
voi veți fi adiaforisit
ei/ele vor fi adiaforisit

Verbele anterioare: a adevăra, a adevăsi, a adeveri, a adevesi, a adia

Verbele următoare: a adimeni, a adiționa, a adjectiva, a adjectiviza, a adjudeca

Verbe aleatorii: a clănțăni, a clănțăni, a fâicăvi, a îmblânzi, a îngăima