a acromatiza conjugare; conjugare online pentru verbul "a acromatiza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a acromatiza" în limba română (dex)

Infinitiv
acromatiza
Infinitiv Lung
acromatizare
Participiu
acromatizat
Gerunziu
acromatizând
Imperativ persoana a doua
singular acromatizează
plural acromatizați
Prezent
eu acromatizez
tu acromatizezi
el/ea acromatizează
noi acromatizăm
voi acromatizați
ei/ele acromatizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) acromatizez
tu (să) acromatizezi
el/ea (să) acromatizeze
noi (să) acromatizăm
voi (să) acromatizați
ei/ele (să) acromatizeze
Imperfect
eu acromatizam
tu acromatizai
el/ea acromatiza
noi acromatizam
voi acromatizați
ei/ele acromatizau
Perfect Simplu
eu acromatizai
tu acromatizași
el/ea acromatiză
noi acromatizarăm
voi acromatizarăți
ei/ele acromatizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu acromatizasem
tu acromatizaseși
el/ea acromatizase
noi acromatizaserăm
voi acromatizaserăți
ei/ele acromatizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi acromatizat
tu să fi acromatizat
el/ea să fi acromatizat
noi să fi acromatizat
voi să fi acromatizat
ei/ele să fi acromatizat
Condițional Prezent
eu aș acromatiza
tu ai acromatiza
el/ea ar acromatiza
noi am acromatiza
voi ați acromatiza
ei/ele ar acromatiza
Condițional Perfect
eu aș fi acromatizat
tu ai fi acromatizat
el/ea ar fi acromatizat
noi am fi acromatizat
voi ați fi acromatizat
ei/ele ar fi acromatizat
Perfectul Compus
eu am acromatizat
tu ai acromatizat
el/ea a acromatizat
noi am acromatizat
voi ați acromatizat
ei/ele au acromatizat
Viitor
eu voi acromatiza
tu vei acromatiza
el/ea va acromatiza
noi vom acromatiza
voi veți acromatiza
ei/ele vor acromatiza
Viitor Anterior
eu voi fi acromatizat
tu vei fi acromatizat
el/ea va fi acromatizat
noi vom fi acromatizat
voi veți fi acromatizat
ei/ele vor fi acromatizat

Verbele anterioare: a acoperi, a acorda, a acorda, a acosta, a acredita

Verbele următoare: a acroșa, a acționa, a activa, a activiza, a actualiza

Verbe aleatorii: a încârliga, a păuni, a școlări, a serba, a tranzistoriza