conjugare morfiler; conjugare online pentru verbul "morfiler" în limba franceză la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "morfiler" în limba franceză (traducere)

Indicatif présent
je morfile
tu morfiles
il/elle morfile
nous morfilons
vous morfilez
ils/elles morfilent
Indicatif imparfait
je morfilais
tu morfilais
il/elle morfilait
nous morfilions
vous morfiliez
ils/elles morfilaient
Indicatif passé simple
je morfilai
tu morfilas
il/elle morfila
nous morfilâmes
vous morfilâtes
ils/elles morfilèrent
Indicatif futur simple
je morfilerai
tu morfileras
il/elle morfilera
nous morfilerons
vous morfilerez
ils/elles morfileront
Indicatif passé composé
j'ai morfilé
tu as morfilé
il/elle a morfilé
nous avons morfilé
vous avez morfilé
ils/elles ont morfilé
Indicatif plus-que-parfait
j'avais morfilé
tu avais morfilé
il/elle avait morfilé
nous avions morfilé
vous aviez morfilé
ils/elles avaient morfilé
Indicatif passé antérieur
j'eus morfilé
tu eus morfilé
il/elle eut morfilé
nous eûmes morfilé
vous eûtes morfilé
ils/elles eurent morfilé
Indicatif futur antérieur
j'aurai morfilé
tu auras morfilé
il/elle aura morfilé
nous aurons morfilé
vous aurez morfilé
ils/elles auront morfilé
Subjonctif présent
je morfile
tu morfiles
il/elle morfile
nous morfilions
vous morfiliez
ils/elles morfilent
Subjonctif imparfait
je morfilasse
tu morfilasses
il/elle morfilât
nous morfilassions
vous morfilassiez
ils/elles morfilassent
Subjonctif passé
j'aie morfilé
tu aies morfilé
il/elle ait morfilé
nous ayons morfilé
vous ayez morfilé
ils/elles aient morfilé
Subjonctif plus-que-parfait
j'eusse morfilé
tu eusses morfilé
il/elle eût morfilé
nous eussions morfilé
vous eussiez morfilé
ils/elles eussent morfilé
conditionnel présent
je morfilerais
tu morfilerais
il/elle morfilerait
nous morfilerions
vous morfileriez
ils/elles morfileraient
Conditionnel passé 1re forme
j'aurais morfilé
tu aurais morfilé
il/elle aurait morfilé
nous aurions morfilé
vous auriez morfilé
ils/elles auraient morfilé
Conditionnel passé 2e forme
j'eusse morfilé
tu eusses morfilé
il/elle eût morfilé
nous eussions morfilé
vous eussiez morfilé
ils/elles eussent morfilé
Infinitif
morfiler
Impératif
morfile
morfilons
morfilez
Participe présent
morfilant
Participe passé
morfilé

Verbele anterioare: morceler, mordancer, mordiller, mordorer, mordre

Verbele următoare: morfler, morfondre, morigéner, mortaiser, mortifier

Verbe aleatorii: bander, cafarder, coïncider, débaucher, historier