a zgârci conjugare; conjugare online pentru verbul "a zgârci" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a zgârci" în limba română (dex)

Infinitiv
zgârci
Infinitiv Lung
zgârcire
Participiu
zgârcit
Gerunziu
zgârcind
Imperativ persoana a doua
singular zgârcește
plural zgârciți
Prezent
eu zgârcesc
tu zgârcești
el/ea zgârcește
noi zgârcim
voi zgârciți
ei/ele zgârcesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) zgârcesc
tu (să) zgârcești
el/ea (să) zgârcească
noi (să) zgârcim
voi (să) zgârciți
ei/ele (să) zgârcească
Imperfect
eu zgârceam
tu zgârceai
el/ea zgârcea
noi zgârceam
voi zgârceați
ei/ele zgârceau
Perfect Simplu
eu zgârcii
tu zgârciși
el/ea zgârci
noi zgârcirăm
voi zgârcirăți
ei/ele zgârciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu zgârcisem
tu zgârciseși
el/ea zgârcise
noi zgârciserăm
voi zgârciserăți
ei/ele zgârciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi zgârcit
tu să fi zgârcit
el/ea să fi zgârcit
noi să fi zgârcit
voi să fi zgârcit
ei/ele să fi zgârcit
Condițional Prezent
eu aș zgârci
tu ai zgârci
el/ea ar zgârci
noi am zgârci
voi ați zgârci
ei/ele ar zgârci
Condițional Perfect
eu aș fi zgârcit
tu ai fi zgârcit
el/ea ar fi zgârcit
noi am fi zgârcit
voi ați fi zgârcit
ei/ele ar fi zgârcit
Perfectul Compus
eu am zgârcit
tu ai zgârcit
el/ea a zgârcit
noi am zgârcit
voi ați zgârcit
ei/ele au zgârcit
Viitor
eu voi zgârci
tu vei zgârci
el/ea va zgârci
noi vom zgârci
voi veți zgârci
ei/ele vor zgârci
Viitor Anterior
eu voi fi zgârcit
tu vei fi zgârcit
el/ea va fi zgârcit
noi vom fi zgârcit
voi veți fi zgârcit
ei/ele vor fi zgârcit

Verbele anterioare: a zgâmboi, a zgâmboi, a zgâmsi, a zgâncili, a zgânciori

Verbele următoare: a zgâria, a zgăura, a zghihui, a zghilțui, a zgomota

Verbe aleatorii: a albuți, a bădădăi, a deflocula, a desprimăvăra, a obtenebra