a zgâmsi conjugare; conjugare online pentru verbul "a zgâmsi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a zgâmsi" în limba română (dex)

Infinitiv
zgâmsi
Infinitiv Lung
zgâmsire
Participiu
zgâmsit
Gerunziu
zgâmsind
Imperativ persoana a doua
singular zgâmsește
plural zgâmsiți
Prezent
eu zgâmsesc
tu zgâmsești
el/ea zgâmsește
noi zgâmsim
voi zgâmsiți
ei/ele zgâmsesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) zgâmsesc
tu (să) zgâmsești
el/ea (să) zgâmsească
noi (să) zgâmsim
voi (să) zgâmsiți
ei/ele (să) zgâmsească
Imperfect
eu zgâmseam
tu zgâmseai
el/ea zgâmsea
noi zgâmseam
voi zgâmseați
ei/ele zgâmseau
Perfect Simplu
eu zgâmsii
tu zgâmsiși
el/ea zgâmsi
noi zgâmsirăm
voi zgâmsirăți
ei/ele zgâmsiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu zgâmsisem
tu zgâmsiseși
el/ea zgâmsise
noi zgâmsiserăm
voi zgâmsiserăți
ei/ele zgâmsiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi zgâmsit
tu să fi zgâmsit
el/ea să fi zgâmsit
noi să fi zgâmsit
voi să fi zgâmsit
ei/ele să fi zgâmsit
Condițional Prezent
eu aș zgâmsi
tu ai zgâmsi
el/ea ar zgâmsi
noi am zgâmsi
voi ați zgâmsi
ei/ele ar zgâmsi
Condițional Perfect
eu aș fi zgâmsit
tu ai fi zgâmsit
el/ea ar fi zgâmsit
noi am fi zgâmsit
voi ați fi zgâmsit
ei/ele ar fi zgâmsit
Perfectul Compus
eu am zgâmsit
tu ai zgâmsit
el/ea a zgâmsit
noi am zgâmsit
voi ați zgâmsit
ei/ele au zgâmsit
Viitor
eu voi zgâmsi
tu vei zgâmsi
el/ea va zgâmsi
noi vom zgâmsi
voi veți zgâmsi
ei/ele vor zgâmsi
Viitor Anterior
eu voi fi zgâmsit
tu vei fi zgâmsit
el/ea va fi zgâmsit
noi vom fi zgâmsit
voi veți fi zgâmsit
ei/ele vor fi zgâmsit

Verbele anterioare: a zgâcina, a zgâi, a zgâlțâi, a zgâlțâna, a zgâmboi

Verbele următoare: a zgândări, a zgândări, a rade, a zgârci, a zgâria

Verbe aleatorii: a cionta, a cocheta, a hlipi, a oloi, a șăgui