a zbârâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a zbârâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a zbârâi" în limba română (dex)

Infinitiv
zbârâi
Infinitiv Lung
zbârâire
Participiu
zbârâit
Gerunziu
zbârâind
Imperativ persoana a doua
singular zbârâie
plural zbârâiți
Prezent
eu zbârâi
tu zbârâi
el/ea zbârâie
noi zbârâim
voi zbârâiți
ei/ele zbârâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) zbârâi
tu (să) zbârâi
el/ea (să) zbârâie
noi (să) zbârâim
voi (să) zbârâiți
ei/ele (să) zbârâie
Imperfect
eu zbârâiam
tu zbârâiai
el/ea zbârâia
noi zbârâiam
voi zbârâiați
ei/ele zbârâiau
Perfect Simplu
eu zbârâii
tu zbârâiși
el/ea zbârâi
noi zbârâirăm
voi zbârâirăți
ei/ele zbârâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu zbârâisem
tu zbârâiseși
el/ea zbârâise
noi zbârâiserăm
voi zbârâiserăți
ei/ele zbârâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi zbârâit
tu să fi zbârâit
el/ea să fi zbârâit
noi să fi zbârâit
voi să fi zbârâit
ei/ele să fi zbârâit
Condițional Prezent
eu aș zbârâi
tu ai zbârâi
el/ea ar zbârâi
noi am zbârâi
voi ați zbârâi
ei/ele ar zbârâi
Condițional Perfect
eu aș fi zbârâit
tu ai fi zbârâit
el/ea ar fi zbârâit
noi am fi zbârâit
voi ați fi zbârâit
ei/ele ar fi zbârâit
Perfectul Compus
eu am zbârâit
tu ai zbârâit
el/ea a zbârâit
noi am zbârâit
voi ați zbârâit
ei/ele au zbârâit
Viitor
eu voi zbârâi
tu vei zbârâi
el/ea va zbârâi
noi vom zbârâi
voi veți zbârâi
ei/ele vor zbârâi
Viitor Anterior
eu voi fi zbârâit
tu vei fi zbârâit
el/ea va fi zbârâit
noi vom fi zbârâit
voi veți fi zbârâit
ei/ele vor fi zbârâit

Verbele anterioare: a zavistii, a zavistui, a zăvori, a zâzâi, a zbânțui

Verbele următoare: a zbârcăci, a zbârci, a zbârli, a zbârnâi, a zbate

Verbe aleatorii: a căra, a desfrâna, a patriarhaliza, a remineraliza, a reproba