a zăbreli conjugare; conjugare online pentru verbul "a zăbreli" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a zăbreli" în limba română (dex)

Infinitiv
zăbreli
Infinitiv Lung
zăbrelire
Participiu
zăbrelit
Gerunziu
zăbrelind
Imperativ persoana a doua
singular zăbrelește
plural zăbreliți
Prezent
eu zăbrelesc
tu zăbrelești
el/ea zăbrelește
noi zăbrelim
voi zăbreliți
ei/ele zăbrelesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) zăbrelesc
tu (să) zăbrelești
el/ea (să) zăbrelească
noi (să) zăbrelim
voi (să) zăbreliți
ei/ele (să) zăbrelească
Imperfect
eu zăbreleam
tu zăbreleai
el/ea zăbrelea
noi zăbreleam
voi zăbreleați
ei/ele zăbreleau
Perfect Simplu
eu zăbrelii
tu zăbreliși
el/ea zăbreli
noi zăbrelirăm
voi zăbrelirăți
ei/ele zăbreliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu zăbrelisem
tu zăbreliseși
el/ea zăbrelise
noi zăbreliserăm
voi zăbreliserăți
ei/ele zăbreliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi zăbrelit
tu să fi zăbrelit
el/ea să fi zăbrelit
noi să fi zăbrelit
voi să fi zăbrelit
ei/ele să fi zăbrelit
Condițional Prezent
eu aș zăbreli
tu ai zăbreli
el/ea ar zăbreli
noi am zăbreli
voi ați zăbreli
ei/ele ar zăbreli
Condițional Perfect
eu aș fi zăbrelit
tu ai fi zăbrelit
el/ea ar fi zăbrelit
noi am fi zăbrelit
voi ați fi zăbrelit
ei/ele ar fi zăbrelit
Perfectul Compus
eu am zăbrelit
tu ai zăbrelit
el/ea a zăbrelit
noi am zăbrelit
voi ați zăbrelit
ei/ele au zăbrelit
Viitor
eu voi zăbreli
tu vei zăbreli
el/ea va zăbreli
noi vom zăbreli
voi veți zăbreli
ei/ele vor zăbreli
Viitor Anterior
eu voi fi zăbrelit
tu vei fi zăbrelit
el/ea va fi zăbrelit
noi vom fi zăbrelit
voi veți fi zăbrelit
ei/ele vor fi zăbrelit

Verbele anterioare: a vuvui, a xerografia, a xeroxa, a zăbăvi, a zăbovi

Verbele următoare: a zăcări, a zăcea, a zădări, a zădărnici, a zăgălui

Verbe aleatorii: a năsipi, a pârgări, a patenta, a precomprima, a răzvesti