a zăbăvi conjugare; conjugare online pentru verbul "a zăbăvi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a zăbăvi" în limba română (dex)

Infinitiv
zăbăvi
Infinitiv Lung
zăbăvire
Participiu
zăbăvit
Gerunziu
zăbăvind
Imperativ persoana a doua
singular zăbăvește
plural zăbăviți
Prezent
eu zăbăvesc
tu zăbăvești
el/ea zăbăvește
noi zăbăvim
voi zăbăviți
ei/ele zăbăvesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) zăbăvesc
tu (să) zăbăvești
el/ea (să) zăbăvească
noi (să) zăbăvim
voi (să) zăbăviți
ei/ele (să) zăbăvească
Imperfect
eu zăbăveam
tu zăbăveai
el/ea zăbăvea
noi zăbăveam
voi zăbăveați
ei/ele zăbăveau
Perfect Simplu
eu zăbăvii
tu zăbăviși
el/ea zăbăvi
noi zăbăvirăm
voi zăbăvirăți
ei/ele zăbăviră
Mai Mult Ca Perfectul
eu zăbăvisem
tu zăbăviseși
el/ea zăbăvise
noi zăbăviserăm
voi zăbăviserăți
ei/ele zăbăviseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi zăbăvit
tu să fi zăbăvit
el/ea să fi zăbăvit
noi să fi zăbăvit
voi să fi zăbăvit
ei/ele să fi zăbăvit
Condițional Prezent
eu aș zăbăvi
tu ai zăbăvi
el/ea ar zăbăvi
noi am zăbăvi
voi ați zăbăvi
ei/ele ar zăbăvi
Condițional Perfect
eu aș fi zăbăvit
tu ai fi zăbăvit
el/ea ar fi zăbăvit
noi am fi zăbăvit
voi ați fi zăbăvit
ei/ele ar fi zăbăvit
Perfectul Compus
eu am zăbăvit
tu ai zăbăvit
el/ea a zăbăvit
noi am zăbăvit
voi ați zăbăvit
ei/ele au zăbăvit
Viitor
eu voi zăbăvi
tu vei zăbăvi
el/ea va zăbăvi
noi vom zăbăvi
voi veți zăbăvi
ei/ele vor zăbăvi
Viitor Anterior
eu voi fi zăbăvit
tu vei fi zăbăvit
el/ea va fi zăbăvit
noi vom fi zăbăvit
voi veți fi zăbăvit
ei/ele vor fi zăbăvit

Verbele anterioare: a vulgariza, a vulnera, a vuvui, a xerografia, a xeroxa

Verbele următoare: a zăbovi, a zăbreli, a zăcări, a zăcea, a zădări

Verbe aleatorii: a autenticiza, a deschide, a sofistica, a țeli, a trampa