a vâlvâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a vâlvâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a vâlvâi" în limba română (dex)

Infinitiv
vâlvâi
Infinitiv Lung
vâlvâire
Participiu
vâlvâit
Gerunziu
vâlvâind
Imperativ persoana a doua
singular vâlvâie
plural vâlvâiți
Prezent
eu vâlvâi
tu vâlvâi
el/ea vâlvâie
noi vâlvâim
voi vâlvâiți
ei/ele vâlvâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) vâlvâi
tu (să) vâlvâi
el/ea (să) vâlvâie
noi (să) vâlvâim
voi (să) vâlvâiți
ei/ele (să) vâlvâie
Imperfect
eu vâlvâiam
tu vâlvâiai
el/ea vâlvâia
noi vâlvâiam
voi vâlvâiați
ei/ele vâlvâiau
Perfect Simplu
eu vâlvâii
tu vâlvâiși
el/ea vâlvâi
noi vâlvâirăm
voi vâlvâirăți
ei/ele vâlvâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu vâlvâisem
tu vâlvâiseși
el/ea vâlvâise
noi vâlvâiserăm
voi vâlvâiserăți
ei/ele vâlvâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi vâlvâit
tu să fi vâlvâit
el/ea să fi vâlvâit
noi să fi vâlvâit
voi să fi vâlvâit
ei/ele să fi vâlvâit
Condițional Prezent
eu aș vâlvâi
tu ai vâlvâi
el/ea ar vâlvâi
noi am vâlvâi
voi ați vâlvâi
ei/ele ar vâlvâi
Condițional Perfect
eu aș fi vâlvâit
tu ai fi vâlvâit
el/ea ar fi vâlvâit
noi am fi vâlvâit
voi ați fi vâlvâit
ei/ele ar fi vâlvâit
Perfectul Compus
eu am vâlvâit
tu ai vâlvâit
el/ea a vâlvâit
noi am vâlvâit
voi ați vâlvâit
ei/ele au vâlvâit
Viitor
eu voi vâlvâi
tu vei vâlvâi
el/ea va vâlvâi
noi vom vâlvâi
voi veți vâlvâi
ei/ele vor vâlvâi
Viitor Anterior
eu voi fi vâlvâit
tu vei fi vâlvâit
el/ea va fi vâlvâit
noi vom fi vâlvâit
voi veți fi vâlvâit
ei/ele vor fi vâlvâit

Verbele anterioare: a valoriza, a valsa, a vâltori, a vălțui, a vâltura

Verbele următoare: a valvârteji, a vâlvora, a vampiriza, a vămui, a vâna

Verbe aleatorii: a divaga, a dresa, a germaniza, a juni, a sorcovi