a transpărea conjugare; conjugare online pentru verbul "a transpărea" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a transpărea" în limba română (dex)

Infinitiv
transpărea
Infinitiv Lung
transpărere
Participiu
transpărut
Gerunziu
transpărând
Imperativ persoana a doua
singular transpari
plural transpăreți
Prezent
eu transpar
tu transpari
el/ea transpare
noi transpărem
voi transpăreți
ei/ele transpar
Conjunctiv Prezent
eu (să) transpar
tu (să) transpari
el/ea (să) transpară
noi (să) transpărem
voi (să) transpăreți
ei/ele (să) transpară
Imperfect
eu transpăream
tu transpăreai
el/ea transpărea
noi transpăream
voi transpăreați
ei/ele transpăreau
Perfect Simplu
eu transpărui
tu transpăruși
el/ea transpăru
noi transpărurăm
voi transpărurăți
ei/ele transpărură
Mai Mult Ca Perfectul
eu transpărusem
tu transpăruseși
el/ea transpăruse
noi transpăruserăm
voi transpăruserăți
ei/ele transpăruseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi transpărut
tu să fi transpărut
el/ea să fi transpărut
noi să fi transpărut
voi să fi transpărut
ei/ele să fi transpărut
Condițional Prezent
eu aș transpărea
tu ai transpărea
el/ea ar transpărea
noi am transpărea
voi ați transpărea
ei/ele ar transpărea
Condițional Perfect
eu aș fi transpărut
tu ai fi transpărut
el/ea ar fi transpărut
noi am fi transpărut
voi ați fi transpărut
ei/ele ar fi transpărut
Perfectul Compus
eu am transpărut
tu ai transpărut
el/ea a transpărut
noi am transpărut
voi ați transpărut
ei/ele au transpărut
Viitor
eu voi transpărea
tu vei transpărea
el/ea va transpărea
noi vom transpărea
voi veți transpărea
ei/ele vor transpărea
Viitor Anterior
eu voi fi transpărut
tu vei fi transpărut
el/ea va fi transpărut
noi vom fi transpărut
voi veți fi transpărut
ei/ele vor fi transpărut

Verbele anterioare: a translitera, a transloca, a transmite, a transmuta, a transnaționaliza

Verbele următoare: a transpersa, a transpira, a transplanta, a transporta, a transportarisi

Verbe aleatorii: a autodefini, a modeliza, a semeți, a șticui, a vătui