a telepădui conjugare; conjugare online pentru verbul "a telepădui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a telepădui" în limba română (dex)

Infinitiv
telepădui
Infinitiv Lung
telepăduire
Participiu
telepăduit
Gerunziu
telepăduind
Imperativ persoana a doua
singular telepăduiește
plural telepăduiți
Prezent
eu telepăduiesc
tu telepăduiești
el/ea telepăduiește
noi telepăduim
voi telepăduiți
ei/ele telepăduiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) telepăduiesc
tu (să) telepăduiești
el/ea (să) telepăduiască
noi (să) telepăduim
voi (să) telepăduiți
ei/ele (să) telepăduiască
Imperfect
eu telepăduiam
tu telepăduiai
el/ea telepăduia
noi telepăduiam
voi telepăduiați
ei/ele telepăduiau
Perfect Simplu
eu telepăduii
tu telepăduiși
el/ea telepădui
noi telepăduirăm
voi telepăduirăți
ei/ele telepăduiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu telepăduisem
tu telepăduiseși
el/ea telepăduise
noi telepăduiserăm
voi telepăduiserăți
ei/ele telepăduiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi telepăduit
tu să fi telepăduit
el/ea să fi telepăduit
noi să fi telepăduit
voi să fi telepăduit
ei/ele să fi telepăduit
Condițional Prezent
eu aș telepădui
tu ai telepădui
el/ea ar telepădui
noi am telepădui
voi ați telepădui
ei/ele ar telepădui
Condițional Perfect
eu aș fi telepăduit
tu ai fi telepăduit
el/ea ar fi telepăduit
noi am fi telepăduit
voi ați fi telepăduit
ei/ele ar fi telepăduit
Perfectul Compus
eu am telepăduit
tu ai telepăduit
el/ea a telepăduit
noi am telepăduit
voi ați telepăduit
ei/ele au telepăduit
Viitor
eu voi telepădui
tu vei telepădui
el/ea va telepădui
noi vom telepădui
voi veți telepădui
ei/ele vor telepădui
Viitor Anterior
eu voi fi telepăduit
tu vei fi telepăduit
el/ea va fi telepăduit
noi vom fi telepăduit
voi veți fi telepăduit
ei/ele vor fi telepăduit

Verbele anterioare: a telegui, a teleimprima, a telematiza, a telemetra, a teleobserva

Verbele următoare: a teleradiografia, a telescopa, a telesemnaliza, a teletransmite, a televiza

Verbe aleatorii: a coicăi, a gâjâi, a ilumina, a ipui, a spârcui