a teglăzui conjugare; conjugare online pentru verbul "a teglăzui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a teglăzui" în limba română (dex)

Infinitiv
teglăzui
Infinitiv Lung
teglăzuire
Participiu
teglăzuit
Gerunziu
teglăzuind
Imperativ persoana a doua
singular teglăzuiește
plural teglăzuiți
Prezent
eu teglăzuiesc
tu teglăzuiești
el/ea teglăzuiește
noi teglăzuim
voi teglăzuiți
ei/ele teglăzuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) teglăzuiesc
tu (să) teglăzuiești
el/ea (să) teglăzuiască
noi (să) teglăzuim
voi (să) teglăzuiți
ei/ele (să) teglăzuiască
Imperfect
eu teglăzuiam
tu teglăzuiai
el/ea teglăzuia
noi teglăzuiam
voi teglăzuiați
ei/ele teglăzuiau
Perfect Simplu
eu teglăzuii
tu teglăzuiși
el/ea teglăzui
noi teglăzuirăm
voi teglăzuirăți
ei/ele teglăzuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu teglăzuisem
tu teglăzuiseși
el/ea teglăzuise
noi teglăzuiserăm
voi teglăzuiserăți
ei/ele teglăzuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi teglăzuit
tu să fi teglăzuit
el/ea să fi teglăzuit
noi să fi teglăzuit
voi să fi teglăzuit
ei/ele să fi teglăzuit
Condițional Prezent
eu aș teglăzui
tu ai teglăzui
el/ea ar teglăzui
noi am teglăzui
voi ați teglăzui
ei/ele ar teglăzui
Condițional Perfect
eu aș fi teglăzuit
tu ai fi teglăzuit
el/ea ar fi teglăzuit
noi am fi teglăzuit
voi ați fi teglăzuit
ei/ele ar fi teglăzuit
Perfectul Compus
eu am teglăzuit
tu ai teglăzuit
el/ea a teglăzuit
noi am teglăzuit
voi ați teglăzuit
ei/ele au teglăzuit
Viitor
eu voi teglăzui
tu vei teglăzui
el/ea va teglăzui
noi vom teglăzui
voi veți teglăzui
ei/ele vor teglăzui
Viitor Anterior
eu voi fi teglăzuit
tu vei fi teglăzuit
el/ea va fi teglăzuit
noi vom fi teglăzuit
voi veți fi teglăzuit
ei/ele vor fi teglăzuit

Verbele anterioare: a teatraliza, a tecărui, a tecsui, a tectiliza, a teferici

Verbele următoare: a tehniciza, a tehnologiza, a tehnoredacta, a tehui, a telecomanda

Verbe aleatorii: a degaja, a degaja, a ologi, a ritualiza, a stropi