a tăvălugi conjugare; conjugare online pentru verbul "a tăvălugi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a tăvălugi" în limba română (dex)

Infinitiv
tăvălugi
Infinitiv Lung
tăvălugire
Participiu
tăvălugit
Gerunziu
tăvălugind
Imperativ persoana a doua
singular tăvălugește
plural tăvălugiți
Prezent
eu tăvălugesc
tu tăvălugești
el/ea tăvălugește
noi tăvălugim
voi tăvălugiți
ei/ele tăvălugesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) tăvălugesc
tu (să) tăvălugești
el/ea (să) tăvălugească
noi (să) tăvălugim
voi (să) tăvălugiți
ei/ele (să) tăvălugească
Imperfect
eu tăvălugeam
tu tăvălugeai
el/ea tăvălugea
noi tăvălugeam
voi tăvălugeați
ei/ele tăvălugeau
Perfect Simplu
eu tăvălugii
tu tăvălugiși
el/ea tăvălugi
noi tăvălugirăm
voi tăvălugirăți
ei/ele tăvălugiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu tăvălugisem
tu tăvălugiseși
el/ea tăvălugise
noi tăvălugiserăm
voi tăvălugiserăți
ei/ele tăvălugiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tăvălugit
tu să fi tăvălugit
el/ea să fi tăvălugit
noi să fi tăvălugit
voi să fi tăvălugit
ei/ele să fi tăvălugit
Condițional Prezent
eu aș tăvălugi
tu ai tăvălugi
el/ea ar tăvălugi
noi am tăvălugi
voi ați tăvălugi
ei/ele ar tăvălugi
Condițional Perfect
eu aș fi tăvălugit
tu ai fi tăvălugit
el/ea ar fi tăvălugit
noi am fi tăvălugit
voi ați fi tăvălugit
ei/ele ar fi tăvălugit
Perfectul Compus
eu am tăvălugit
tu ai tăvălugit
el/ea a tăvălugit
noi am tăvălugit
voi ați tăvălugit
ei/ele au tăvălugit
Viitor
eu voi tăvălugi
tu vei tăvălugi
el/ea va tăvălugi
noi vom tăvălugi
voi veți tăvălugi
ei/ele vor tăvălugi
Viitor Anterior
eu voi fi tăvălugit
tu vei fi tăvălugit
el/ea va fi tăvălugit
noi vom fi tăvălugit
voi veți fi tăvălugit
ei/ele vor fi tăvălugit

Verbele anterioare: a tatua, a tăui, a tăuni, a tăuși, a tăvăli

Verbele următoare: a taxa, a taxirui, a teatraliza, a tecărui, a tecsui

Verbe aleatorii: a ameți, a desica, a moina, a răzui, a turbura