a tăvăli conjugare; conjugare online pentru verbul "a tăvăli" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a tăvăli" în limba română (dex)

Infinitiv
tăvăli
Infinitiv Lung
tăvălire
Participiu
tăvălit
Gerunziu
tăvălind
Imperativ persoana a doua
singular tăvălește
plural tăvăliți
Prezent
eu tăvălesc
tu tăvălești
el/ea tăvălește
noi tăvălim
voi tăvăliți
ei/ele tăvălesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) tăvălesc
tu (să) tăvălești
el/ea (să) tăvălească
noi (să) tăvălim
voi (să) tăvăliți
ei/ele (să) tăvălească
Imperfect
eu tăvăleam
tu tăvăleai
el/ea tăvălea
noi tăvăleam
voi tăvăleați
ei/ele tăvăleau
Perfect Simplu
eu tăvălii
tu tăvăliși
el/ea tăvăli
noi tăvălirăm
voi tăvălirăți
ei/ele tăvăliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu tăvălisem
tu tăvăliseși
el/ea tăvălise
noi tăvăliserăm
voi tăvăliserăți
ei/ele tăvăliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tăvălit
tu să fi tăvălit
el/ea să fi tăvălit
noi să fi tăvălit
voi să fi tăvălit
ei/ele să fi tăvălit
Condițional Prezent
eu aș tăvăli
tu ai tăvăli
el/ea ar tăvăli
noi am tăvăli
voi ați tăvăli
ei/ele ar tăvăli
Condițional Perfect
eu aș fi tăvălit
tu ai fi tăvălit
el/ea ar fi tăvălit
noi am fi tăvălit
voi ați fi tăvălit
ei/ele ar fi tăvălit
Perfectul Compus
eu am tăvălit
tu ai tăvălit
el/ea a tăvălit
noi am tăvălit
voi ați tăvălit
ei/ele au tăvălit
Viitor
eu voi tăvăli
tu vei tăvăli
el/ea va tăvăli
noi vom tăvăli
voi veți tăvăli
ei/ele vor tăvăli
Viitor Anterior
eu voi fi tăvălit
tu vei fi tăvălit
el/ea va fi tăvălit
noi vom fi tăvălit
voi veți fi tăvălit
ei/ele vor fi tăvălit

Verbele anterioare: a tatona, a tatua, a tăui, a tăuni, a tăuși

Verbele următoare: a tăvălugi, a taxa, a taxirui, a teatraliza, a tecărui

Verbe aleatorii: a bihindisi, a ciuperca, a împacheta, a pofti, a revitaliza