a tătărî conjugare; conjugare online pentru verbul "a tătărî" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a tătărî" în limba română (dex)

Infinitiv
tătărî
Infinitiv Lung
tătărâre
Participiu
tătărât
Gerunziu
tătărând
Imperativ persoana a doua
singular tătărăște
plural tătărâți
Prezent
eu tătărăsc
tu tătărăști
el/ea tătărăște
noi tătărâm
voi tătărâți
ei/ele tătărăsc
Conjunctiv Prezent
eu (să) tătărăsc
tu (să) tătărăști
el/ea (să) tătărască
noi (să) tătărâm
voi (să) tătărâți
ei/ele (să) tătărască
Imperfect
eu tătăram
tu tătărai
el/ea tătăra
noi tătăram
voi tătărați
ei/ele tătărau
Perfect Simplu
eu tătărâi
tu tătărâși
el/ea tătărî
noi tătărârăm
voi tătărârăți
ei/ele tătărâră
Mai Mult Ca Perfectul
eu tătărâsem
tu tătărâseși
el/ea tătărâse
noi tătărâserăm
voi tătărâserăți
ei/ele tătărâseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tătărât
tu să fi tătărât
el/ea să fi tătărât
noi să fi tătărât
voi să fi tătărât
ei/ele să fi tătărât
Condițional Prezent
eu aș tătărî
tu ai tătărî
el/ea ar tătărî
noi am tătărî
voi ați tătărî
ei/ele ar tătărî
Condițional Perfect
eu aș fi tătărât
tu ai fi tătărât
el/ea ar fi tătărât
noi am fi tătărât
voi ați fi tătărât
ei/ele ar fi tătărât
Perfectul Compus
eu am tătărât
tu ai tătărât
el/ea a tătărât
noi am tătărât
voi ați tătărât
ei/ele au tătărât
Viitor
eu voi tătărî
tu vei tătărî
el/ea va tătărî
noi vom tătărî
voi veți tătărî
ei/ele vor tătărî
Viitor Anterior
eu voi fi tătărât
tu vei fi tătărât
el/ea va fi tătărât
noi vom fi tătărât
voi veți fi tătărât
ei/ele vor fi tătărât

Verbele anterioare: a târșii, a tasa, a țâșni, a tasta, a țâțâi

Verbele următoare: a tatona, a tatua, a tăui, a tăuni, a tăuși

Verbe aleatorii: a blendi, a devia, a năstăvi, a șovârca, a vâltura