a tălălăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a tălălăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a tălălăi" în limba română (dex)

Infinitiv
tălălăi
Infinitiv Lung
tălălăire
Participiu
tălălăit
Gerunziu
tălălăind
Imperativ persoana a doua
singular tălălăiește
plural tălălăiți
Prezent
eu tălălăiesc
tu tălălăiești
el/ea tălălăiește
noi tălălăim
voi tălălăiți
ei/ele tălălăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) tălălăiesc
tu (să) tălălăiești
el/ea (să) tălălăiască
noi (să) tălălăim
voi (să) tălălăiți
ei/ele (să) tălălăiască
Imperfect
eu tălălăiam
tu tălălăiai
el/ea tălălăia
noi tălălăiam
voi tălălăiați
ei/ele tălălăiau
Perfect Simplu
eu tălălăii
tu tălălăiși
el/ea tălălăi
noi tălălăirăm
voi tălălăirăți
ei/ele tălălăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu tălălăisem
tu tălălăiseși
el/ea tălălăise
noi tălălăiserăm
voi tălălăiserăți
ei/ele tălălăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tălălăit
tu să fi tălălăit
el/ea să fi tălălăit
noi să fi tălălăit
voi să fi tălălăit
ei/ele să fi tălălăit
Condițional Prezent
eu aș tălălăi
tu ai tălălăi
el/ea ar tălălăi
noi am tălălăi
voi ați tălălăi
ei/ele ar tălălăi
Condițional Perfect
eu aș fi tălălăit
tu ai fi tălălăit
el/ea ar fi tălălăit
noi am fi tălălăit
voi ați fi tălălăit
ei/ele ar fi tălălăit
Perfectul Compus
eu am tălălăit
tu ai tălălăit
el/ea a tălălăit
noi am tălălăit
voi ați tălălăit
ei/ele au tălălăit
Viitor
eu voi tălălăi
tu vei tălălăi
el/ea va tălălăi
noi vom tălălăi
voi veți tălălăi
ei/ele vor tălălăi
Viitor Anterior
eu voi fi tălălăit
tu vei fi tălălăit
el/ea va fi tălălăit
noi vom fi tălălăit
voi veți fi tălălăit
ei/ele vor fi tălălăit

Verbele anterioare: a țăhni, a tăia, a tăifăsui, a tăinui, a țălăi

Verbele următoare: a tălășmăni, a tălăzui, a tâlcui, a tâlcui, a tâlhări

Verbe aleatorii: a autoincendia, a identifica, a întărâta, a învolba, a învolba