a tăblăci conjugare; conjugare online pentru verbul "a tăblăci" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a tăblăci" în limba română (dex)

Infinitiv
tăblăci
Infinitiv Lung
tăblăcire
Participiu
tăblăcit
Gerunziu
tăblăcind
Imperativ persoana a doua
singular tăblăcește
plural tăblăciți
Prezent
eu tăblăcesc
tu tăblăcești
el/ea tăblăcește
noi tăblăcim
voi tăblăciți
ei/ele tăblăcesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) tăblăcesc
tu (să) tăblăcești
el/ea (să) tăblăcească
noi (să) tăblăcim
voi (să) tăblăciți
ei/ele (să) tăblăcească
Imperfect
eu tăblăceam
tu tăblăceai
el/ea tăblăcea
noi tăblăceam
voi tăblăceați
ei/ele tăblăceau
Perfect Simplu
eu tăblăcii
tu tăblăciși
el/ea tăblăci
noi tăblăcirăm
voi tăblăcirăți
ei/ele tăblăciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu tăblăcisem
tu tăblăciseși
el/ea tăblăcise
noi tăblăciserăm
voi tăblăciserăți
ei/ele tăblăciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tăblăcit
tu să fi tăblăcit
el/ea să fi tăblăcit
noi să fi tăblăcit
voi să fi tăblăcit
ei/ele să fi tăblăcit
Condițional Prezent
eu aș tăblăci
tu ai tăblăci
el/ea ar tăblăci
noi am tăblăci
voi ați tăblăci
ei/ele ar tăblăci
Condițional Perfect
eu aș fi tăblăcit
tu ai fi tăblăcit
el/ea ar fi tăblăcit
noi am fi tăblăcit
voi ați fi tăblăcit
ei/ele ar fi tăblăcit
Perfectul Compus
eu am tăblăcit
tu ai tăblăcit
el/ea a tăblăcit
noi am tăblăcit
voi ați tăblăcit
ei/ele au tăblăcit
Viitor
eu voi tăblăci
tu vei tăblăci
el/ea va tăblăci
noi vom tăblăci
voi veți tăblăci
ei/ele vor tăblăci
Viitor Anterior
eu voi fi tăblăcit
tu vei fi tăblăcit
el/ea va fi tăblăcit
noi vom fi tăblăcit
voi veți fi tăblăcit
ei/ele vor fi tăblăcit

Verbele anterioare: a swinga, a tăbăci, a tăbârci, a sâmbra, a tăbărî

Verbele următoare: a tableta, a tăblui, a tabuiza, a tabula, a tăcăi

Verbe aleatorii: a deflegma, a discrimina, a matosi, a plota, a undi