a târî conjugare; conjugare online pentru verbul "a târî" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a târî" în limba română (dex)

Infinitiv
târî
Infinitiv Lung
târâre
Participiu
târât
Gerunziu
târând
Imperativ persoana a doua
singular târăște
plural târâți
Prezent
eu târăsc
tu târăști
el/ea târăște
noi târâm
voi târâți
ei/ele târăsc
Conjunctiv Prezent
eu (să) târăsc
tu (să) târăști
el/ea (să) târască
noi (să) târâm
voi (să) târâți
ei/ele (să) târască
Imperfect
eu târam
tu târai
el/ea târa
noi târam
voi târați
ei/ele târau
Perfect Simplu
eu târâi
tu târâși
el/ea târî
noi târârăm
voi târârăți
ei/ele târâră
Mai Mult Ca Perfectul
eu târâsem
tu târâseși
el/ea târâse
noi târâserăm
voi târâserăți
ei/ele târâseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi târât
tu să fi târât
el/ea să fi târât
noi să fi târât
voi să fi târât
ei/ele să fi târât
Condițional Prezent
eu aș târî
tu ai târî
el/ea ar târî
noi am târî
voi ați târî
ei/ele ar târî
Condițional Perfect
eu aș fi târât
tu ai fi târât
el/ea ar fi târât
noi am fi târât
voi ați fi târât
ei/ele ar fi târât
Perfectul Compus
eu am târât
tu ai târât
el/ea a târât
noi am târât
voi ați târât
ei/ele au târât
Viitor
eu voi târî
tu vei târî
el/ea va târî
noi vom târî
voi veți târî
ei/ele vor târî
Viitor Anterior
eu voi fi târât
tu vei fi târât
el/ea va fi târât
noi vom fi târât
voi veți fi târât
ei/ele vor fi târât

Verbele anterioare: a țârcoti, a țărcui, a târgoveți, a târgui, a târgui

Verbele următoare: a tarifa, a țârlâi, a tarlaliza, a târli, a țărmui

Verbe aleatorii: a diagnostica, a hultui, a jena, a proiecta, a reatribui