a tăcăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a tăcăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a tăcăi" în limba română (dex)

Infinitiv
tăcăi
Infinitiv Lung
tăcăire
Participiu
tăcăit
Gerunziu
tăcăind
Imperativ persoana a doua
singular tăcăiește
plural tăcăiți
Prezent
eu tăcăiesc
tu tăcăiești
el/ea tăcăiește
noi tăcăim
voi tăcăiți
ei/ele tăcăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) tăcăiesc
tu (să) tăcăiești
el/ea (să) tăcăiască
noi (să) tăcăim
voi (să) tăcăiți
ei/ele (să) tăcăiască
Imperfect
eu tăcăiam
tu tăcăiai
el/ea tăcăia
noi tăcăiam
voi tăcăiați
ei/ele tăcăiau
Perfect Simplu
eu tăcăii
tu tăcăiși
el/ea tăcăi
noi tăcăirăm
voi tăcăirăți
ei/ele tăcăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu tăcăisem
tu tăcăiseși
el/ea tăcăise
noi tăcăiserăm
voi tăcăiserăți
ei/ele tăcăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi tăcăit
tu să fi tăcăit
el/ea să fi tăcăit
noi să fi tăcăit
voi să fi tăcăit
ei/ele să fi tăcăit
Condițional Prezent
eu aș tăcăi
tu ai tăcăi
el/ea ar tăcăi
noi am tăcăi
voi ați tăcăi
ei/ele ar tăcăi
Condițional Perfect
eu aș fi tăcăit
tu ai fi tăcăit
el/ea ar fi tăcăit
noi am fi tăcăit
voi ați fi tăcăit
ei/ele ar fi tăcăit
Perfectul Compus
eu am tăcăit
tu ai tăcăit
el/ea a tăcăit
noi am tăcăit
voi ați tăcăit
ei/ele au tăcăit
Viitor
eu voi tăcăi
tu vei tăcăi
el/ea va tăcăi
noi vom tăcăi
voi veți tăcăi
ei/ele vor tăcăi
Viitor Anterior
eu voi fi tăcăit
tu vei fi tăcăit
el/ea va fi tăcăit
noi vom fi tăcăit
voi veți fi tăcăit
ei/ele vor fi tăcăit

Verbele anterioare: a tăblăci, a tableta, a tăblui, a tabuiza, a tabula

Verbele următoare: a țăcăni, a tăcea, a tachina, a tăciuna, a tacta

Verbe aleatorii: a căsăpi, a corespunde, a delecta, a descoji, a dostoi