a subîmpărți conjugare; conjugare online pentru verbul "a subîmpărți" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a subîmpărți" în limba română (dex)

Infinitiv
subîmpărți
Infinitiv Lung
subîmpărțire
Participiu
subîmpărțit
Gerunziu
subîmpărțind
Imperativ persoana a doua
singular subîmparte
plural subîmpărțiți
Prezent
eu subîmpart
tu subîmparți
el/ea subîmparte
noi subîmpărțim
voi subîmpărțiți
ei/ele subîmpart
Conjunctiv Prezent
eu (să) subîmpart
tu (să) subîmparți
el/ea (să) subîmpartă
noi (să) subîmpărțim
voi (să) subîmpărțiți
ei/ele (să) subîmpartă
Imperfect
eu subîmpărțeam
tu subîmpărțeai
el/ea subîmpărțea
noi subîmpărțeam
voi subîmpărțeați
ei/ele subîmpărțeau
Perfect Simplu
eu subîmpărții
tu subîmpărțiși
el/ea subîmpărți
noi subîmpărțirăm
voi subîmpărțirăți
ei/ele subîmpărțiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu subîmpărțisem
tu subîmpărțiseși
el/ea subîmpărțise
noi subîmpărțiserăm
voi subîmpărțiserăți
ei/ele subîmpărțiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi subîmpărțit
tu să fi subîmpărțit
el/ea să fi subîmpărțit
noi să fi subîmpărțit
voi să fi subîmpărțit
ei/ele să fi subîmpărțit
Condițional Prezent
eu aș subîmpărți
tu ai subîmpărți
el/ea ar subîmpărți
noi am subîmpărți
voi ați subîmpărți
ei/ele ar subîmpărți
Condițional Perfect
eu aș fi subîmpărțit
tu ai fi subîmpărțit
el/ea ar fi subîmpărțit
noi am fi subîmpărțit
voi ați fi subîmpărțit
ei/ele ar fi subîmpărțit
Perfectul Compus
eu am subîmpărțit
tu ai subîmpărțit
el/ea a subîmpărțit
noi am subîmpărțit
voi ați subîmpărțit
ei/ele au subîmpărțit
Viitor
eu voi subîmpărți
tu vei subîmpărți
el/ea va subîmpărți
noi vom subîmpărți
voi veți subîmpărți
ei/ele vor subîmpărți
Viitor Anterior
eu voi fi subîmpărțit
tu vei fi subîmpărțit
el/ea va fi subîmpărțit
noi vom fi subîmpărțit
voi veți fi subîmpărțit
ei/ele vor fi subîmpărțit

Verbele anterioare: a subestima, a subevalua, a subexpune, a subiectiva, a subiectiviza

Verbele următoare: a subînchiria, a subînțelege, a subîntinde, a subintitula, a subiscăli

Verbe aleatorii: a cloroformiza, a formoliza, a inactiviza, a nenoroci, a rezina