a sfredeluși conjugare; conjugare online pentru verbul "a sfredeluși" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a sfredeluși" în limba română (dex)

Infinitiv
sfredeluși
Infinitiv Lung
sfredelușire
Participiu
sfredelușit
Gerunziu
sfredelușind
Imperativ persoana a doua
singular sfredelușește
plural sfredelușiți
Prezent
eu sfredelușesc
tu sfredelușești
el/ea sfredelușește
noi sfredelușim
voi sfredelușiți
ei/ele sfredelușesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) sfredelușesc
tu (să) sfredelușești
el/ea (să) sfredelușească
noi (să) sfredelușim
voi (să) sfredelușiți
ei/ele (să) sfredelușească
Imperfect
eu sfredelușeam
tu sfredelușeai
el/ea sfredelușea
noi sfredelușeam
voi sfredelușeați
ei/ele sfredelușeau
Perfect Simplu
eu sfredelușii
tu sfredelușiși
el/ea sfredeluși
noi sfredelușirăm
voi sfredelușirăți
ei/ele sfredelușiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu sfredelușisem
tu sfredelușiseși
el/ea sfredelușise
noi sfredelușiserăm
voi sfredelușiserăți
ei/ele sfredelușiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi sfredelușit
tu să fi sfredelușit
el/ea să fi sfredelușit
noi să fi sfredelușit
voi să fi sfredelușit
ei/ele să fi sfredelușit
Condițional Prezent
eu aș sfredeluși
tu ai sfredeluși
el/ea ar sfredeluși
noi am sfredeluși
voi ați sfredeluși
ei/ele ar sfredeluși
Condițional Perfect
eu aș fi sfredelușit
tu ai fi sfredelușit
el/ea ar fi sfredelușit
noi am fi sfredelușit
voi ați fi sfredelușit
ei/ele ar fi sfredelușit
Perfectul Compus
eu am sfredelușit
tu ai sfredelușit
el/ea a sfredelușit
noi am sfredelușit
voi ați sfredelușit
ei/ele au sfredelușit
Viitor
eu voi sfredeluși
tu vei sfredeluși
el/ea va sfredeluși
noi vom sfredeluși
voi veți sfredeluși
ei/ele vor sfredeluși
Viitor Anterior
eu voi fi sfredelușit
tu vei fi sfredelușit
el/ea va fi sfredelușit
noi vom fi sfredelușit
voi veți fi sfredelușit
ei/ele vor fi sfredelușit

Verbele anterioare: a sforcăi, a sforcoti, a sforța, a sfrământa, a sfredeli

Verbele următoare: a sfriji, a sfrinți, a șfronțui, a sfrunta, a sgândări

Verbe aleatorii: a carbonitrura, a dormita, a înclei, a păli, a ploua