a sfârcui conjugare; conjugare online pentru verbul "a sfârcui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a sfârcui" în limba română (dex)

Infinitiv
sfârcui
Infinitiv Lung
sfârcuire
Participiu
sfârcuit
Gerunziu
sfârcuind
Imperativ persoana a doua
singular sfârcuie
plural sfârcuiți
Prezent
eu sfârcui
tu sfârcui
el/ea sfârcuie
noi sfârcuim
voi sfârcuiți
ei/ele sfârcuie
Conjunctiv Prezent
eu (să) sfârcui
tu (să) sfârcui
el/ea (să) sfârcuie
noi (să) sfârcuim
voi (să) sfârcuiți
ei/ele (să) sfârcuie
Imperfect
eu sfârcuiam
tu sfârcuiai
el/ea sfârcuia
noi sfârcuiam
voi sfârcuiați
ei/ele sfârcuiau
Perfect Simplu
eu sfârcuii
tu sfârcuiși
el/ea sfârcui
noi sfârcuirăm
voi sfârcuirăți
ei/ele sfârcuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu sfârcuisem
tu sfârcuiseși
el/ea sfârcuise
noi sfârcuiserăm
voi sfârcuiserăți
ei/ele sfârcuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi sfârcuit
tu să fi sfârcuit
el/ea să fi sfârcuit
noi să fi sfârcuit
voi să fi sfârcuit
ei/ele să fi sfârcuit
Condițional Prezent
eu aș sfârcui
tu ai sfârcui
el/ea ar sfârcui
noi am sfârcui
voi ați sfârcui
ei/ele ar sfârcui
Condițional Perfect
eu aș fi sfârcuit
tu ai fi sfârcuit
el/ea ar fi sfârcuit
noi am fi sfârcuit
voi ați fi sfârcuit
ei/ele ar fi sfârcuit
Perfectul Compus
eu am sfârcuit
tu ai sfârcuit
el/ea a sfârcuit
noi am sfârcuit
voi ați sfârcuit
ei/ele au sfârcuit
Viitor
eu voi sfârcui
tu vei sfârcui
el/ea va sfârcui
noi vom sfârcui
voi veți sfârcui
ei/ele vor sfârcui
Viitor Anterior
eu voi fi sfârcuit
tu vei fi sfârcuit
el/ea va fi sfârcuit
noi vom fi sfârcuit
voi veți fi sfârcuit
ei/ele vor fi sfârcuit

Verbele anterioare: a sfandosi, a sfănțui, a sfârâi, a sfărâma, a sfârcâi

Verbele următoare: a sfârli, a sfârlogi, a sfărma, a provianța, a sfârnări

Verbe aleatorii: a coșcovi, a implica, a primitiviza, a surexcita, a trepana