a rotări conjugare; conjugare online pentru verbul "a rotări" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a rotări" în limba română (dex)

Infinitiv
rotări
Infinitiv Lung
rotărire
Participiu
rotărit
Gerunziu
rotărind
Imperativ persoana a doua
singular rotărește
plural rotăriți
Prezent
eu rotăresc
tu rotărești
el/ea rotărește
noi rotărim
voi rotăriți
ei/ele rotăresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) rotăresc
tu (să) rotărești
el/ea (să) rotărească
noi (să) rotărim
voi (să) rotăriți
ei/ele (să) rotărească
Imperfect
eu rotăream
tu rotăreai
el/ea rotărea
noi rotăream
voi rotăreați
ei/ele rotăreau
Perfect Simplu
eu rotării
tu rotăriși
el/ea rotări
noi rotărirăm
voi rotărirăți
ei/ele rotăriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu rotărisem
tu rotăriseși
el/ea rotărise
noi rotăriserăm
voi rotăriserăți
ei/ele rotăriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi rotărit
tu să fi rotărit
el/ea să fi rotărit
noi să fi rotărit
voi să fi rotărit
ei/ele să fi rotărit
Condițional Prezent
eu aș rotări
tu ai rotări
el/ea ar rotări
noi am rotări
voi ați rotări
ei/ele ar rotări
Condițional Perfect
eu aș fi rotărit
tu ai fi rotărit
el/ea ar fi rotărit
noi am fi rotărit
voi ați fi rotărit
ei/ele ar fi rotărit
Perfectul Compus
eu am rotărit
tu ai rotărit
el/ea a rotărit
noi am rotărit
voi ați rotărit
ei/ele au rotărit
Viitor
eu voi rotări
tu vei rotări
el/ea va rotări
noi vom rotări
voi veți rotări
ei/ele vor rotări
Viitor Anterior
eu voi fi rotărit
tu vei fi rotărit
el/ea va fi rotărit
noi vom fi rotărit
voi veți fi rotărit
ei/ele vor fi rotărit

Verbele anterioare: a rosti, a rostogoli, a rostui, a rota, a rotaciza

Verbele următoare: a roti, a rotocoli, a rotunji, a rotunzi, a roura

Verbe aleatorii: a abstrage, a deparafina, a esclude, a sărbători, a zbiciui