a rășchira conjugare; conjugare online pentru verbul "a rășchira" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a rășchira" în limba română (dex)

Infinitiv
rășchira
Infinitiv Lung
rășchirare
Participiu
rășchirat
Gerunziu
rășchirând
Imperativ persoana a doua
singular rășchiră
plural rășchirați
Prezent
eu rășchir
tu rășchiri
el/ea rășchiră
noi rășchirăm
voi rășchirați
ei/ele rășchiră
Conjunctiv Prezent
eu (să) rășchir
tu (să) rășchiri
el/ea (să) rășchire
noi (să) rășchirăm
voi (să) rășchirați
ei/ele (să) rășchire
Imperfect
eu rășchiram
tu rășchirai
el/ea rășchira
noi rășchiram
voi rășchirați
ei/ele rășchirau
Perfect Simplu
eu rășchirai
tu rășchirași
el/ea rășchiră
noi rășchirarăm
voi rășchirarăți
ei/ele rășchirară
Mai Mult Ca Perfectul
eu rășchirasem
tu rășchiraseși
el/ea rășchirase
noi rășchiraserăm
voi rășchiraserăți
ei/ele rășchiraseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi rășchirat
tu să fi rășchirat
el/ea să fi rășchirat
noi să fi rășchirat
voi să fi rășchirat
ei/ele să fi rășchirat
Condițional Prezent
eu aș rășchira
tu ai rășchira
el/ea ar rășchira
noi am rășchira
voi ați rășchira
ei/ele ar rășchira
Condițional Perfect
eu aș fi rășchirat
tu ai fi rășchirat
el/ea ar fi rășchirat
noi am fi rășchirat
voi ați fi rășchirat
ei/ele ar fi rășchirat
Perfectul Compus
eu am rășchirat
tu ai rășchirat
el/ea a rășchirat
noi am rășchirat
voi ați rășchirat
ei/ele au rășchirat
Viitor
eu voi rășchira
tu vei rășchira
el/ea va rășchira
noi vom rășchira
voi veți rășchira
ei/ele vor rășchira
Viitor Anterior
eu voi fi rășchirat
tu vei fi rășchirat
el/ea va fi rășchirat
noi vom fi rășchirat
voi veți fi rășchirat
ei/ele vor fi rășchirat

Verbele anterioare: a răsări, a răscăcăra, a răscăli, a rașcheta, a rășchia

Verbele următoare: a răsciti, a răscloci, a răscoace, a răscoli, a răscoli

Verbe aleatorii: a calma, a dinamiza, a învoalbe, a învoalbe, a osârli