a răjghina conjugare; conjugare online pentru verbul "a răjghina" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a răjghina" în limba română (dex)

Infinitiv
răjghina
Infinitiv Lung
răjghinare
Participiu
răjghinat
Gerunziu
răjghinând
Imperativ persoana a doua
singular răjghină
plural răjghinați
Prezent
eu răjghin
tu răjghini
el/ea răjghină
noi răjghinăm
voi răjghinați
ei/ele răjghină
Conjunctiv Prezent
eu (să) răjghin
tu (să) răjghini
el/ea (să) răjghine
noi (să) răjghinăm
voi (să) răjghinați
ei/ele (să) răjghine
Imperfect
eu răjghinam
tu răjghinai
el/ea răjghina
noi răjghinam
voi răjghinați
ei/ele răjghinau
Perfect Simplu
eu răjghinai
tu răjghinași
el/ea răjghină
noi răjghinarăm
voi răjghinarăți
ei/ele răjghinară
Mai Mult Ca Perfectul
eu răjghinasem
tu răjghinaseși
el/ea răjghinase
noi răjghinaserăm
voi răjghinaserăți
ei/ele răjghinaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi răjghinat
tu să fi răjghinat
el/ea să fi răjghinat
noi să fi răjghinat
voi să fi răjghinat
ei/ele să fi răjghinat
Condițional Prezent
eu aș răjghina
tu ai răjghina
el/ea ar răjghina
noi am răjghina
voi ați răjghina
ei/ele ar răjghina
Condițional Perfect
eu aș fi răjghinat
tu ai fi răjghinat
el/ea ar fi răjghinat
noi am fi răjghinat
voi ați fi răjghinat
ei/ele ar fi răjghinat
Perfectul Compus
eu am răjghinat
tu ai răjghinat
el/ea a răjghinat
noi am răjghinat
voi ați răjghinat
ei/ele au răjghinat
Viitor
eu voi răjghina
tu vei răjghina
el/ea va răjghina
noi vom răjghina
voi veți răjghina
ei/ele vor răjghina
Viitor Anterior
eu voi fi răjghinat
tu vei fi răjghinat
el/ea va fi răjghinat
noi vom fi răjghinat
voi veți fi răjghinat
ei/ele vor fi răjghinat

Verbele anterioare: a rage, a răgi, a răgila, a răguși, a raiona

Verbele următoare: a ralia, a rama, a rămâne, a rămânea, a rămăși

Verbe aleatorii: a codălbi, a conclude, a depana, a intona, a murmura