a pohfăli conjugare; conjugare online pentru verbul "a pohfăli" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pohfăli" în limba română (dex)

Infinitiv
pohfăli
Infinitiv Lung
pohfălire
Participiu
pohfălit
Gerunziu
pohfălind
Imperativ persoana a doua
singular pohfălește
plural pohfăliți
Prezent
eu pohfălesc
tu pohfălești
el/ea pohfălește
noi pohfălim
voi pohfăliți
ei/ele pohfălesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) pohfălesc
tu (să) pohfălești
el/ea (să) pohfălească
noi (să) pohfălim
voi (să) pohfăliți
ei/ele (să) pohfălească
Imperfect
eu pohfăleam
tu pohfăleai
el/ea pohfălea
noi pohfăleam
voi pohfăleați
ei/ele pohfăleau
Perfect Simplu
eu pohfălii
tu pohfăliși
el/ea pohfăli
noi pohfălirăm
voi pohfălirăți
ei/ele pohfăliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pohfălisem
tu pohfăliseși
el/ea pohfălise
noi pohfăliserăm
voi pohfăliserăți
ei/ele pohfăliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pohfălit
tu să fi pohfălit
el/ea să fi pohfălit
noi să fi pohfălit
voi să fi pohfălit
ei/ele să fi pohfălit
Condițional Prezent
eu aș pohfăli
tu ai pohfăli
el/ea ar pohfăli
noi am pohfăli
voi ați pohfăli
ei/ele ar pohfăli
Condițional Perfect
eu aș fi pohfălit
tu ai fi pohfălit
el/ea ar fi pohfălit
noi am fi pohfălit
voi ați fi pohfălit
ei/ele ar fi pohfălit
Perfectul Compus
eu am pohfălit
tu ai pohfălit
el/ea a pohfălit
noi am pohfălit
voi ați pohfălit
ei/ele au pohfălit
Viitor
eu voi pohfăli
tu vei pohfăli
el/ea va pohfăli
noi vom pohfăli
voi veți pohfăli
ei/ele vor pohfăli
Viitor Anterior
eu voi fi pohfălit
tu vei fi pohfălit
el/ea va fi pohfălit
noi vom fi pohfălit
voi veți fi pohfălit
ei/ele vor fi pohfălit

Verbele anterioare: a pogăci, a pogăni, a pogârci, a pogodi, a pogorî

Verbele următoare: a pohfalisi, a pohti, a polarisi, a polariza, a polei

Verbe aleatorii: a adormi, a catandisi, a juisa, a ptuși, a tipui