a pogârci conjugare; conjugare online pentru verbul "a pogârci" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pogârci" în limba română (dex)

Infinitiv
pogârci
Infinitiv Lung
pogârcire
Participiu
pogârcit
Gerunziu
pogârcind
Imperativ persoana a doua
singular pogârcește
plural pogârciți
Prezent
eu pogârcesc
tu pogârcești
el/ea pogârcește
noi pogârcim
voi pogârciți
ei/ele pogârcesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) pogârcesc
tu (să) pogârcești
el/ea (să) pogârcească
noi (să) pogârcim
voi (să) pogârciți
ei/ele (să) pogârcească
Imperfect
eu pogârceam
tu pogârceai
el/ea pogârcea
noi pogârceam
voi pogârceați
ei/ele pogârceau
Perfect Simplu
eu pogârcii
tu pogârciși
el/ea pogârci
noi pogârcirăm
voi pogârcirăți
ei/ele pogârciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pogârcisem
tu pogârciseși
el/ea pogârcise
noi pogârciserăm
voi pogârciserăți
ei/ele pogârciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pogârcit
tu să fi pogârcit
el/ea să fi pogârcit
noi să fi pogârcit
voi să fi pogârcit
ei/ele să fi pogârcit
Condițional Prezent
eu aș pogârci
tu ai pogârci
el/ea ar pogârci
noi am pogârci
voi ați pogârci
ei/ele ar pogârci
Condițional Perfect
eu aș fi pogârcit
tu ai fi pogârcit
el/ea ar fi pogârcit
noi am fi pogârcit
voi ați fi pogârcit
ei/ele ar fi pogârcit
Perfectul Compus
eu am pogârcit
tu ai pogârcit
el/ea a pogârcit
noi am pogârcit
voi ați pogârcit
ei/ele au pogârcit
Viitor
eu voi pogârci
tu vei pogârci
el/ea va pogârci
noi vom pogârci
voi veți pogârci
ei/ele vor pogârci
Viitor Anterior
eu voi fi pogârcit
tu vei fi pogârcit
el/ea va fi pogârcit
noi vom fi pogârcit
voi veți fi pogârcit
ei/ele vor fi pogârcit

Verbele anterioare: a pofti, a poftisi, a poftori, a pogăci, a pogăni

Verbele următoare: a pogodi, a pogorî, a pohfăli, a pohfalisi, a pohti

Verbe aleatorii: a autodiagnostica, a automatiza, a râura, a robotiza, a vâltori