a plăzmui conjugare; conjugare online pentru verbul "a plăzmui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a plăzmui" în limba română (dex)

Infinitiv
plăzmui
Infinitiv Lung
plăzmuire
Participiu
plăzmuit
Gerunziu
plăzmuind
Imperativ persoana a doua
singular plăzmuiește
plural plăzmuiți
Prezent
eu plăzmuiesc
tu plăzmuiești
el/ea plăzmuiește
noi plăzmuim
voi plăzmuiți
ei/ele plăzmuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) plăzmuiesc
tu (să) plăzmuiești
el/ea (să) plăzmuiască
noi (să) plăzmuim
voi (să) plăzmuiți
ei/ele (să) plăzmuiască
Imperfect
eu plăzmuiam
tu plăzmuiai
el/ea plăzmuia
noi plăzmuiam
voi plăzmuiați
ei/ele plăzmuiau
Perfect Simplu
eu plăzmuii
tu plăzmuiși
el/ea plăzmui
noi plăzmuirăm
voi plăzmuirăți
ei/ele plăzmuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu plăzmuisem
tu plăzmuiseși
el/ea plăzmuise
noi plăzmuiserăm
voi plăzmuiserăți
ei/ele plăzmuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi plăzmuit
tu să fi plăzmuit
el/ea să fi plăzmuit
noi să fi plăzmuit
voi să fi plăzmuit
ei/ele să fi plăzmuit
Condițional Prezent
eu aș plăzmui
tu ai plăzmui
el/ea ar plăzmui
noi am plăzmui
voi ați plăzmui
ei/ele ar plăzmui
Condițional Perfect
eu aș fi plăzmuit
tu ai fi plăzmuit
el/ea ar fi plăzmuit
noi am fi plăzmuit
voi ați fi plăzmuit
ei/ele ar fi plăzmuit
Perfectul Compus
eu am plăzmuit
tu ai plăzmuit
el/ea a plăzmuit
noi am plăzmuit
voi ați plăzmuit
ei/ele au plăzmuit
Viitor
eu voi plăzmui
tu vei plăzmui
el/ea va plăzmui
noi vom plăzmui
voi veți plăzmui
ei/ele vor plăzmui
Viitor Anterior
eu voi fi plăzmuit
tu vei fi plăzmuit
el/ea va fi plăzmuit
noi vom fi plăzmuit
voi veți fi plăzmuit
ei/ele vor fi plăzmuit

Verbele anterioare: a plastografia, a plăti, a platina, a platoniza, a plătui

Verbele următoare: a plăzui, a pleca, a pleda, a pledi, a plefturi

Verbe aleatorii: a căpăci, a desublima, a dispare, a enuclea, a pompa