a păhărnici conjugare; conjugare online pentru verbul "a păhărnici" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a păhărnici" în limba română (dex)

Infinitiv
păhărnici
Infinitiv Lung
păhărnicire
Participiu
păhărnicit
Gerunziu
păhărnicind
Imperativ persoana a doua
singular păhărnicește
plural păhărniciți
Prezent
eu păhărnicesc
tu păhărnicești
el/ea păhărnicește
noi păhărnicim
voi păhărniciți
ei/ele păhărnicesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) păhărnicesc
tu (să) păhărnicești
el/ea (să) păhărnicească
noi (să) păhărnicim
voi (să) păhărniciți
ei/ele (să) păhărnicească
Imperfect
eu păhărniceam
tu păhărniceai
el/ea păhărnicea
noi păhărniceam
voi păhărniceați
ei/ele păhărniceau
Perfect Simplu
eu păhărnicii
tu păhărniciși
el/ea păhărnici
noi păhărnicirăm
voi păhărnicirăți
ei/ele păhărniciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu păhărnicisem
tu păhărniciseși
el/ea păhărnicise
noi păhărniciserăm
voi păhărniciserăți
ei/ele păhărniciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi păhărnicit
tu să fi păhărnicit
el/ea să fi păhărnicit
noi să fi păhărnicit
voi să fi păhărnicit
ei/ele să fi păhărnicit
Condițional Prezent
eu aș păhărnici
tu ai păhărnici
el/ea ar păhărnici
noi am păhărnici
voi ați păhărnici
ei/ele ar păhărnici
Condițional Perfect
eu aș fi păhărnicit
tu ai fi păhărnicit
el/ea ar fi păhărnicit
noi am fi păhărnicit
voi ați fi păhărnicit
ei/ele ar fi păhărnicit
Perfectul Compus
eu am păhărnicit
tu ai păhărnicit
el/ea a păhărnicit
noi am păhărnicit
voi ați păhărnicit
ei/ele au păhărnicit
Viitor
eu voi păhărnici
tu vei păhărnici
el/ea va păhărnici
noi vom păhărnici
voi veți păhărnici
ei/ele vor păhărnici
Viitor Anterior
eu voi fi păhărnicit
tu vei fi păhărnicit
el/ea va fi păhărnicit
noi vom fi păhărnicit
voi veți fi păhărnicit
ei/ele vor fi păhărnicit

Verbele anterioare: a păduri, a păfuga, a păgâni, a pagina, a păgubi

Verbele următoare: a păi, a păienjeni, a paienta, a paingini, a păinjeni

Verbe aleatorii: a bosumfla, a debarca, a denivela, a porcăi, a porogăni