a pârciui conjugare; conjugare online pentru verbul "a pârciui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pârciui" în limba română (dex)

Infinitiv
pârciui
Infinitiv Lung
pârciuire
Participiu
pârciuit
Gerunziu
pârciuind
Imperativ persoana a doua
singular pârciuiește
plural pârciuiți
Prezent
eu pârciuiesc
tu pârciuiești
el/ea pârciuiește
noi pârciuim
voi pârciuiți
ei/ele pârciuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) pârciuiesc
tu (să) pârciuiești
el/ea (să) pârciuiască
noi (să) pârciuim
voi (să) pârciuiți
ei/ele (să) pârciuiască
Imperfect
eu pârciuiam
tu pârciuiai
el/ea pârciuia
noi pârciuiam
voi pârciuiați
ei/ele pârciuiau
Perfect Simplu
eu pârciuii
tu pârciuiși
el/ea pârciui
noi pârciuirăm
voi pârciuirăți
ei/ele pârciuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pârciuisem
tu pârciuiseși
el/ea pârciuise
noi pârciuiserăm
voi pârciuiserăți
ei/ele pârciuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pârciuit
tu să fi pârciuit
el/ea să fi pârciuit
noi să fi pârciuit
voi să fi pârciuit
ei/ele să fi pârciuit
Condițional Prezent
eu aș pârciui
tu ai pârciui
el/ea ar pârciui
noi am pârciui
voi ați pârciui
ei/ele ar pârciui
Condițional Perfect
eu aș fi pârciuit
tu ai fi pârciuit
el/ea ar fi pârciuit
noi am fi pârciuit
voi ați fi pârciuit
ei/ele ar fi pârciuit
Perfectul Compus
eu am pârciuit
tu ai pârciuit
el/ea a pârciuit
noi am pârciuit
voi ați pârciuit
ei/ele au pârciuit
Viitor
eu voi pârciui
tu vei pârciui
el/ea va pârciui
noi vom pârciui
voi veți pârciui
ei/ele vor pârciui
Viitor Anterior
eu voi fi pârciuit
tu vei fi pârciuit
el/ea va fi pârciuit
noi vom fi pârciuit
voi veți fi pârciuit
ei/ele vor fi pârciuit

Verbele anterioare: a părcăni, a parcela, a parcheriza, a parcheta, a pârci

Verbele următoare: a pârcui, a parcura, a parcurge, a pardona, a pardosi

Verbe aleatorii: a coabita, a coabita, a finanța, a fluștura, a legitimiza