a pârî conjugare; conjugare online pentru verbul "a pârî" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pârî" în limba română (dex)

Infinitiv
pârî
Infinitiv Lung
pârâre
Participiu
pârât
Gerunziu
pârând
Imperativ persoana a doua
singular pârăște
plural pârâți
Prezent
eu pârăsc
tu pârăști
el/ea pârăște
noi pârâm
voi pârâți
ei/ele pârăsc
Conjunctiv Prezent
eu (să) pârăsc
tu (să) pârăști
el/ea (să) pârască
noi (să) pârâm
voi (să) pârâți
ei/ele (să) pârască
Imperfect
eu pâram
tu pârai
el/ea pâra
noi pâram
voi pârați
ei/ele pârau
Perfect Simplu
eu pârâi
tu pârâși
el/ea pârî
noi pârârăm
voi pârârăți
ei/ele pârâră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pârâsem
tu pârâseși
el/ea pârâse
noi pârâserăm
voi pârâserăți
ei/ele pârâseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pârât
tu să fi pârât
el/ea să fi pârât
noi să fi pârât
voi să fi pârât
ei/ele să fi pârât
Condițional Prezent
eu aș pârî
tu ai pârî
el/ea ar pârî
noi am pârî
voi ați pârî
ei/ele ar pârî
Condițional Perfect
eu aș fi pârât
tu ai fi pârât
el/ea ar fi pârât
noi am fi pârât
voi ați fi pârât
ei/ele ar fi pârât
Perfectul Compus
eu am pârât
tu ai pârât
el/ea a pârât
noi am pârât
voi ați pârât
ei/ele au pârât
Viitor
eu voi pârî
tu vei pârî
el/ea va pârî
noi vom pârî
voi veți pârî
ei/ele vor pârî
Viitor Anterior
eu voi fi pârât
tu vei fi pârât
el/ea va fi pârât
noi vom fi pârât
voi veți fi pârât
ei/ele vor fi pârât

Verbele anterioare: a paretisi, a parfuma, a părgălui, a pârgări, a pârgui

Verbele următoare: a parigorisi, a părinda, a părinda, a parizianiza, a pârjoli

Verbe aleatorii: a bigosi, a disimula, a intuba, a jugula, a martiriza