a pâlcui conjugare; conjugare online pentru verbul "a pâlcui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a pâlcui" în limba română (dex)

Infinitiv
pâlcui
Infinitiv Lung
pâlcuire
Participiu
pâlcuit
Gerunziu
pâlcuind
Imperativ persoana a doua
singular pâlcuiește
plural pâlcuiți
Prezent
eu pâlcuiesc
tu pâlcuiești
el/ea pâlcuiește
noi pâlcuim
voi pâlcuiți
ei/ele pâlcuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) pâlcuiesc
tu (să) pâlcuiești
el/ea (să) pâlcuiască
noi (să) pâlcuim
voi (să) pâlcuiți
ei/ele (să) pâlcuiască
Imperfect
eu pâlcuiam
tu pâlcuiai
el/ea pâlcuia
noi pâlcuiam
voi pâlcuiați
ei/ele pâlcuiau
Perfect Simplu
eu pâlcuii
tu pâlcuiși
el/ea pâlcui
noi pâlcuirăm
voi pâlcuirăți
ei/ele pâlcuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu pâlcuisem
tu pâlcuiseși
el/ea pâlcuise
noi pâlcuiserăm
voi pâlcuiserăți
ei/ele pâlcuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi pâlcuit
tu să fi pâlcuit
el/ea să fi pâlcuit
noi să fi pâlcuit
voi să fi pâlcuit
ei/ele să fi pâlcuit
Condițional Prezent
eu aș pâlcui
tu ai pâlcui
el/ea ar pâlcui
noi am pâlcui
voi ați pâlcui
ei/ele ar pâlcui
Condițional Perfect
eu aș fi pâlcuit
tu ai fi pâlcuit
el/ea ar fi pâlcuit
noi am fi pâlcuit
voi ați fi pâlcuit
ei/ele ar fi pâlcuit
Perfectul Compus
eu am pâlcuit
tu ai pâlcuit
el/ea a pâlcuit
noi am pâlcuit
voi ați pâlcuit
ei/ele au pâlcuit
Viitor
eu voi pâlcui
tu vei pâlcui
el/ea va pâlcui
noi vom pâlcui
voi veți pâlcui
ei/ele vor pâlcui
Viitor Anterior
eu voi fi pâlcuit
tu vei fi pâlcuit
el/ea va fi pâlcuit
noi vom fi pâlcuit
voi veți fi pâlcuit
ei/ele vor fi pâlcuit

Verbele anterioare: a pălălăi, a palataliza, a pălătui, a pălăvăcăi, a pălăvrăgi

Verbele următoare: a paletiza, a păli, a palia, a palisa, a pălmălui

Verbe aleatorii: a decava, a deflui, a hăi, a dezasocia, a disciplina