a otrăvi conjugare; conjugare online pentru verbul "a otrăvi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a otrăvi" în limba română (dex)

Infinitiv
otrăvi
Infinitiv Lung
otrăvire
Participiu
otrăvit
Gerunziu
otrăvind
Imperativ persoana a doua
singular otrăvește
plural otrăviți
Prezent
eu otrăvesc
tu otrăvești
el/ea otrăvește
noi otrăvim
voi otrăviți
ei/ele otrăvesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) otrăvesc
tu (să) otrăvești
el/ea (să) otrăvească
noi (să) otrăvim
voi (să) otrăviți
ei/ele (să) otrăvească
Imperfect
eu otrăveam
tu otrăveai
el/ea otrăvea
noi otrăveam
voi otrăveați
ei/ele otrăveau
Perfect Simplu
eu otrăvii
tu otrăviși
el/ea otrăvi
noi otrăvirăm
voi otrăvirăți
ei/ele otrăviră
Mai Mult Ca Perfectul
eu otrăvisem
tu otrăviseși
el/ea otrăvise
noi otrăviserăm
voi otrăviserăți
ei/ele otrăviseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi otrăvit
tu să fi otrăvit
el/ea să fi otrăvit
noi să fi otrăvit
voi să fi otrăvit
ei/ele să fi otrăvit
Condițional Prezent
eu aș otrăvi
tu ai otrăvi
el/ea ar otrăvi
noi am otrăvi
voi ați otrăvi
ei/ele ar otrăvi
Condițional Perfect
eu aș fi otrăvit
tu ai fi otrăvit
el/ea ar fi otrăvit
noi am fi otrăvit
voi ați fi otrăvit
ei/ele ar fi otrăvit
Perfectul Compus
eu am otrăvit
tu ai otrăvit
el/ea a otrăvit
noi am otrăvit
voi ați otrăvit
ei/ele au otrăvit
Viitor
eu voi otrăvi
tu vei otrăvi
el/ea va otrăvi
noi vom otrăvi
voi veți otrăvi
ei/ele vor otrăvi
Viitor Anterior
eu voi fi otrăvit
tu vei fi otrăvit
el/ea va fi otrăvit
noi vom fi otrăvit
voi veți fi otrăvit
ei/ele vor fi otrăvit

Verbele anterioare: a oțeri, a oțeti, a oticni, a otinci, a otrăți

Verbele următoare: a oua, a ovaliza, a ovaționa, a ovili, a oxida

Verbe aleatorii: a aporta, a încăputa, a pricepe, a sta, a țărmui