a orășeniza conjugare; conjugare online pentru verbul "a orășeniza" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a orășeniza" în limba română (dex)

Infinitiv
orășeniza
Infinitiv Lung
orășenizare
Participiu
orășenizat
Gerunziu
orășenizând
Imperativ persoana a doua
singular orășenizează
plural orășenizați
Prezent
eu orășenizez
tu orășenizezi
el/ea orășenizează
noi orășenizăm
voi orășenizați
ei/ele orășenizează
Conjunctiv Prezent
eu (să) orășenizez
tu (să) orășenizezi
el/ea (să) orășenizeze
noi (să) orășenizăm
voi (să) orășenizați
ei/ele (să) orășenizeze
Imperfect
eu orășenizam
tu orășenizai
el/ea orășeniza
noi orășenizam
voi orășenizați
ei/ele orășenizau
Perfect Simplu
eu orășenizai
tu orășenizași
el/ea orășeniză
noi orășenizarăm
voi orășenizarăți
ei/ele orășenizară
Mai Mult Ca Perfectul
eu orășenizasem
tu orășenizaseși
el/ea orășenizase
noi orășenizaserăm
voi orășenizaserăți
ei/ele orășenizaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi orășenizat
tu să fi orășenizat
el/ea să fi orășenizat
noi să fi orășenizat
voi să fi orășenizat
ei/ele să fi orășenizat
Condițional Prezent
eu aș orășeniza
tu ai orășeniza
el/ea ar orășeniza
noi am orășeniza
voi ați orășeniza
ei/ele ar orășeniza
Condițional Perfect
eu aș fi orășenizat
tu ai fi orășenizat
el/ea ar fi orășenizat
noi am fi orășenizat
voi ați fi orășenizat
ei/ele ar fi orășenizat
Perfectul Compus
eu am orășenizat
tu ai orășenizat
el/ea a orășenizat
noi am orășenizat
voi ați orășenizat
ei/ele au orășenizat
Viitor
eu voi orășeniza
tu vei orășeniza
el/ea va orășeniza
noi vom orășeniza
voi veți orășeniza
ei/ele vor orășeniza
Viitor Anterior
eu voi fi orășenizat
tu vei fi orășenizat
el/ea va fi orășenizat
noi vom fi orășenizat
voi veți fi orășenizat
ei/ele vor fi orășenizat

Verbele anterioare: a opta, a optimiza, a opune, a orăcăi, a orăcăi

Verbele următoare: a orbălți, a orbeca, a orbecăi, a orbecăi, a orbeți

Verbe aleatorii: a acățăra, a alia, a autodiagnostica, a paște, a țârlâi