a oglășui conjugare; conjugare online pentru verbul "a oglășui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a oglășui" în limba română (dex)

Infinitiv
oglășui
Infinitiv Lung
oglășuire
Participiu
oglășuit
Gerunziu
oglășuind
Imperativ persoana a doua
singular oglășuiește
plural oglășuiți
Prezent
eu oglășuiesc
tu oglășuiești
el/ea oglășuiește
noi oglășuim
voi oglășuiți
ei/ele oglășuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) oglășuiesc
tu (să) oglășuiești
el/ea (să) oglășuiască
noi (să) oglășuim
voi (să) oglășuiți
ei/ele (să) oglășuiască
Imperfect
eu oglășuiam
tu oglășuiai
el/ea oglășuia
noi oglășuiam
voi oglășuiați
ei/ele oglășuiau
Perfect Simplu
eu oglășuii
tu oglășuiși
el/ea oglășui
noi oglășuirăm
voi oglășuirăți
ei/ele oglășuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu oglășuisem
tu oglășuiseși
el/ea oglășuise
noi oglășuiserăm
voi oglășuiserăți
ei/ele oglășuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi oglășuit
tu să fi oglășuit
el/ea să fi oglășuit
noi să fi oglășuit
voi să fi oglășuit
ei/ele să fi oglășuit
Condițional Prezent
eu aș oglășui
tu ai oglășui
el/ea ar oglășui
noi am oglășui
voi ați oglășui
ei/ele ar oglășui
Condițional Perfect
eu aș fi oglășuit
tu ai fi oglășuit
el/ea ar fi oglășuit
noi am fi oglășuit
voi ați fi oglășuit
ei/ele ar fi oglășuit
Perfectul Compus
eu am oglășuit
tu ai oglășuit
el/ea a oglășuit
noi am oglășuit
voi ați oglășuit
ei/ele au oglășuit
Viitor
eu voi oglășui
tu vei oglășui
el/ea va oglășui
noi vom oglășui
voi veți oglășui
ei/ele vor oglășui
Viitor Anterior
eu voi fi oglășuit
tu vei fi oglășuit
el/ea va fi oglășuit
noi vom fi oglășuit
voi veți fi oglășuit
ei/ele vor fi oglășuit

Verbele anterioare: a oftica, a oftica, a oftici, a oftici, a oftigi

Verbele următoare: a oglindi, a ogoi, a ogoi, a ogoia, a ogorî

Verbe aleatorii: a cujbi, a culturaliza, a indexa, a indigena, a oțărî