a obăda conjugare; conjugare online pentru verbul "a obăda" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a obăda" în limba română (dex)

Infinitiv
obăda
Infinitiv Lung
obădare
Participiu
obădat
Gerunziu
obădând
Imperativ persoana a doua
singular obădează
plural obădați
Prezent
eu obădez
tu obădezi
el/ea obădează
noi obădăm
voi obădați
ei/ele obădează
Conjunctiv Prezent
eu (să) obădez
tu (să) obădezi
el/ea (să) obădeze
noi (să) obădăm
voi (să) obădați
ei/ele (să) obădeze
Imperfect
eu obădam
tu obădai
el/ea obăda
noi obădam
voi obădați
ei/ele obădau
Perfect Simplu
eu obădai
tu obădași
el/ea obădă
noi obădarăm
voi obădarăți
ei/ele obădară
Mai Mult Ca Perfectul
eu obădasem
tu obădaseși
el/ea obădase
noi obădaserăm
voi obădaserăți
ei/ele obădaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi obădat
tu să fi obădat
el/ea să fi obădat
noi să fi obădat
voi să fi obădat
ei/ele să fi obădat
Condițional Prezent
eu aș obăda
tu ai obăda
el/ea ar obăda
noi am obăda
voi ați obăda
ei/ele ar obăda
Condițional Perfect
eu aș fi obădat
tu ai fi obădat
el/ea ar fi obădat
noi am fi obădat
voi ați fi obădat
ei/ele ar fi obădat
Perfectul Compus
eu am obădat
tu ai obădat
el/ea a obădat
noi am obădat
voi ați obădat
ei/ele au obădat
Viitor
eu voi obăda
tu vei obăda
el/ea va obăda
noi vom obăda
voi veți obăda
ei/ele vor obăda
Viitor Anterior
eu voi fi obădat
tu vei fi obădat
el/ea va fi obădat
noi vom fi obădat
voi veți fi obădat
ei/ele vor fi obădat

Verbele anterioare: a numi, a nunti, a nutri, a nutrica, a nutui

Verbele următoare: a obârși, a obicinui, a obida, a obidi, a obiecta

Verbe aleatorii: a înfurca, a înspuma, a mărmuri, a rablagi, a răstălmăci