a obârși conjugare; conjugare online pentru verbul "a obârși" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a obârși" în limba română (dex)

Infinitiv
obârși
Infinitiv Lung
obârșire
Participiu
obârșit
Gerunziu
obârșind
Imperativ persoana a doua
singular obârșește
plural obârșiți
Prezent
eu obârșesc
tu obârșești
el/ea obârșește
noi obârșim
voi obârșiți
ei/ele obârșesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) obârșesc
tu (să) obârșești
el/ea (să) obârșească
noi (să) obârșim
voi (să) obârșiți
ei/ele (să) obârșească
Imperfect
eu obârșeam
tu obârșeai
el/ea obârșea
noi obârșeam
voi obârșeați
ei/ele obârșeau
Perfect Simplu
eu obârșii
tu obârșiși
el/ea obârși
noi obârșirăm
voi obârșirăți
ei/ele obârșiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu obârșisem
tu obârșiseși
el/ea obârșise
noi obârșiserăm
voi obârșiserăți
ei/ele obârșiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi obârșit
tu să fi obârșit
el/ea să fi obârșit
noi să fi obârșit
voi să fi obârșit
ei/ele să fi obârșit
Condițional Prezent
eu aș obârși
tu ai obârși
el/ea ar obârși
noi am obârși
voi ați obârși
ei/ele ar obârși
Condițional Perfect
eu aș fi obârșit
tu ai fi obârșit
el/ea ar fi obârșit
noi am fi obârșit
voi ați fi obârșit
ei/ele ar fi obârșit
Perfectul Compus
eu am obârșit
tu ai obârșit
el/ea a obârșit
noi am obârșit
voi ați obârșit
ei/ele au obârșit
Viitor
eu voi obârși
tu vei obârși
el/ea va obârși
noi vom obârși
voi veți obârși
ei/ele vor obârși
Viitor Anterior
eu voi fi obârșit
tu vei fi obârșit
el/ea va fi obârșit
noi vom fi obârșit
voi veți fi obârșit
ei/ele vor fi obârșit

Verbele anterioare: a nunti, a nutri, a nutrica, a nutui, a obăda

Verbele următoare: a obicinui, a obida, a obidi, a obiecta, a obiecționa

Verbe aleatorii: a corecta, a deraia, a honcăi, a polemiza, a răsufla