a mohorî conjugare; conjugare online pentru verbul "a mohorî" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mohorî" în limba română (dex)

Infinitiv
mohorî
Infinitiv Lung
mohorâre
Participiu
mohorât
Gerunziu
mohorând
Imperativ persoana a doua
singular mohorăște
plural mohorâți
Prezent
eu mohorăsc
tu mohorăști
el/ea mohorăște
noi mohorâm
voi mohorâți
ei/ele mohorăsc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mohorăsc
tu (să) mohorăști
el/ea (să) mohorască
noi (să) mohorâm
voi (să) mohorâți
ei/ele (să) mohorască
Imperfect
eu mohoram
tu mohorai
el/ea mohora
noi mohoram
voi mohorați
ei/ele mohorau
Perfect Simplu
eu mohorâi
tu mohorâși
el/ea mohorî
noi mohorârăm
voi mohorârăți
ei/ele mohorâră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mohorâsem
tu mohorâseși
el/ea mohorâse
noi mohorâserăm
voi mohorâserăți
ei/ele mohorâseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mohorât
tu să fi mohorât
el/ea să fi mohorât
noi să fi mohorât
voi să fi mohorât
ei/ele să fi mohorât
Condițional Prezent
eu aș mohorî
tu ai mohorî
el/ea ar mohorî
noi am mohorî
voi ați mohorî
ei/ele ar mohorî
Condițional Perfect
eu aș fi mohorât
tu ai fi mohorât
el/ea ar fi mohorât
noi am fi mohorât
voi ați fi mohorât
ei/ele ar fi mohorât
Perfectul Compus
eu am mohorât
tu ai mohorât
el/ea a mohorât
noi am mohorât
voi ați mohorât
ei/ele au mohorât
Viitor
eu voi mohorî
tu vei mohorî
el/ea va mohorî
noi vom mohorî
voi veți mohorî
ei/ele vor mohorî
Viitor Anterior
eu voi fi mohorât
tu vei fi mohorât
el/ea va fi mohorât
noi vom fi mohorât
voi veți fi mohorât
ei/ele vor fi mohorât

Verbele anterioare: a modifica, a modrigăli, a modula, a mofluzi, a mogorogi

Verbele următoare: a moina, a moiști, a mola, a molări, a molcomi

Verbe aleatorii: a autodezminți, a decomanda, a demilitariza, a peria, a proslăvi