a moșmoni conjugare; conjugare online pentru verbul "a moșmoni" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a moșmoni" în limba română (dex)

Infinitiv
moșmoni
Infinitiv Lung
moșmonire
Participiu
moșmonit
Gerunziu
moșmonind
Imperativ persoana a doua
singular moșmonește
plural moșmoniți
Prezent
eu moșmonesc
tu moșmonești
el/ea moșmonește
noi moșmonim
voi moșmoniți
ei/ele moșmonesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) moșmonesc
tu (să) moșmonești
el/ea (să) moșmonească
noi (să) moșmonim
voi (să) moșmoniți
ei/ele (să) moșmonească
Imperfect
eu moșmoneam
tu moșmoneai
el/ea moșmonea
noi moșmoneam
voi moșmoneați
ei/ele moșmoneau
Perfect Simplu
eu moșmonii
tu moșmoniși
el/ea moșmoni
noi moșmonirăm
voi moșmonirăți
ei/ele moșmoniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu moșmonisem
tu moșmoniseși
el/ea moșmonise
noi moșmoniserăm
voi moșmoniserăți
ei/ele moșmoniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi moșmonit
tu să fi moșmonit
el/ea să fi moșmonit
noi să fi moșmonit
voi să fi moșmonit
ei/ele să fi moșmonit
Condițional Prezent
eu aș moșmoni
tu ai moșmoni
el/ea ar moșmoni
noi am moșmoni
voi ați moșmoni
ei/ele ar moșmoni
Condițional Perfect
eu aș fi moșmonit
tu ai fi moșmonit
el/ea ar fi moșmonit
noi am fi moșmonit
voi ați fi moșmonit
ei/ele ar fi moșmonit
Perfectul Compus
eu am moșmonit
tu ai moșmonit
el/ea a moșmonit
noi am moșmonit
voi ați moșmonit
ei/ele au moșmonit
Viitor
eu voi moșmoni
tu vei moșmoni
el/ea va moșmoni
noi vom moșmoni
voi veți moșmoni
ei/ele vor moșmoni
Viitor Anterior
eu voi fi moșmonit
tu vei fi moșmonit
el/ea va fi moșmonit
noi vom fi moșmonit
voi veți fi moșmonit
ei/ele vor fi moșmonit

Verbele anterioare: a moșcoti, a moși, a moșinci, a moșmoli, a moșmondi

Verbele următoare: a moșteni, a moșuroi, a moța, a moțăi, a moțăi

Verbe aleatorii: a încorona, a moldoveni, a păpuși, a profitui, a tângui