a mlădia conjugare; conjugare online pentru verbul "a mlădia" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mlădia" în limba română (dex)

Infinitiv
mlădia
Infinitiv Lung
mlădiere
Participiu
mlădiat
Gerunziu
mlădiind
Imperativ persoana a doua
singular mlădie
plural mlădiați
Prezent
eu mlădii
tu mlădii
el/ea mlădie
noi mlădiem
voi mlădiați
ei/ele mlădie
Conjunctiv Prezent
eu (să) mlădii
tu (să) mlădii
el/ea (să) mlădie
noi (să) mlădiem
voi (să) mlădiați
ei/ele (să) mlădie
Imperfect
eu mlădiam
tu mlădiai
el/ea mlădia
noi mlădiam
voi mlădiați
ei/ele mlădiau
Perfect Simplu
eu mlădiai
tu mlădiași
el/ea mlădie
noi mlădiarăm
voi mlădiarăți
ei/ele mlădiară
Mai Mult Ca Perfectul
eu mlădiasem
tu mlădiaseși
el/ea mlădiase
noi mlădiaserăm
voi mlădiaserăți
ei/ele mlădiaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mlădiat
tu să fi mlădiat
el/ea să fi mlădiat
noi să fi mlădiat
voi să fi mlădiat
ei/ele să fi mlădiat
Condițional Prezent
eu aș mlădia
tu ai mlădia
el/ea ar mlădia
noi am mlădia
voi ați mlădia
ei/ele ar mlădia
Condițional Perfect
eu aș fi mlădiat
tu ai fi mlădiat
el/ea ar fi mlădiat
noi am fi mlădiat
voi ați fi mlădiat
ei/ele ar fi mlădiat
Perfectul Compus
eu am mlădiat
tu ai mlădiat
el/ea a mlădiat
noi am mlădiat
voi ați mlădiat
ei/ele au mlădiat
Viitor
eu voi mlădia
tu vei mlădia
el/ea va mlădia
noi vom mlădia
voi veți mlădia
ei/ele vor mlădia
Viitor Anterior
eu voi fi mlădiat
tu vei fi mlădiat
el/ea va fi mlădiat
noi vom fi mlădiat
voi veți fi mlădiat
ei/ele vor fi mlădiat

Verbele anterioare: a mițui, a mițui, a mixa, a mixta, a miza

Verbele următoare: a mleci, a româniza, a mnemoniza, a moara, a moaza

Verbe aleatorii: a atăgârța, a azeaciui, a baladiza, a obrăți, a smulge