a meșteșugi conjugare; conjugare online pentru verbul "a meșteșugi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a meșteșugi" în limba română (dex)

Infinitiv
meșteșugi
Infinitiv Lung
meșteșugire
Participiu
meșteșugit
Gerunziu
meșteșugind
Imperativ persoana a doua
singular meșteșugește
plural meșteșugiți
Prezent
eu meșteșugesc
tu meșteșugești
el/ea meșteșugește
noi meșteșugim
voi meșteșugiți
ei/ele meșteșugesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) meșteșugesc
tu (să) meșteșugești
el/ea (să) meșteșugească
noi (să) meșteșugim
voi (să) meșteșugiți
ei/ele (să) meșteșugească
Imperfect
eu meșteșugeam
tu meșteșugeai
el/ea meșteșugea
noi meșteșugeam
voi meșteșugeați
ei/ele meșteșugeau
Perfect Simplu
eu meșteșugii
tu meșteșugiși
el/ea meșteșugi
noi meșteșugirăm
voi meșteșugirăți
ei/ele meșteșugiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu meșteșugisem
tu meșteșugiseși
el/ea meșteșugise
noi meșteșugiserăm
voi meșteșugiserăți
ei/ele meșteșugiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi meșteșugit
tu să fi meșteșugit
el/ea să fi meșteșugit
noi să fi meșteșugit
voi să fi meșteșugit
ei/ele să fi meșteșugit
Condițional Prezent
eu aș meșteșugi
tu ai meșteșugi
el/ea ar meșteșugi
noi am meșteșugi
voi ați meșteșugi
ei/ele ar meșteșugi
Condițional Perfect
eu aș fi meșteșugit
tu ai fi meșteșugit
el/ea ar fi meșteșugit
noi am fi meșteșugit
voi ați fi meșteșugit
ei/ele ar fi meșteșugit
Perfectul Compus
eu am meșteșugit
tu ai meșteșugit
el/ea a meșteșugit
noi am meșteșugit
voi ați meșteșugit
ei/ele au meșteșugit
Viitor
eu voi meșteșugi
tu vei meșteșugi
el/ea va meșteșugi
noi vom meșteșugi
voi veți meșteșugi
ei/ele vor meșteșugi
Viitor Anterior
eu voi fi meșteșugit
tu vei fi meșteșugit
el/ea va fi meșteșugit
noi vom fi meșteșugit
voi veți fi meșteșugit
ei/ele vor fi meșteșugit

Verbele anterioare: a mește, a mesteca, a meșteri, a meșterui, a meșteșugări

Verbele următoare: a metaboliza, a metaforiza, a metahirisi, a metaliza, a metamorfoza

Verbe aleatorii: a baza, a blasfemia, a îmbălori, a merinoza, a prihăni