a mătălnici conjugare; conjugare online pentru verbul "a mătălnici" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a mătălnici" în limba română (dex)

Infinitiv
mătălnici
Infinitiv Lung
mătălnicire
Participiu
mătălnicit
Gerunziu
mătălnicind
Imperativ persoana a doua
singular mătălnicește
plural mătălniciți
Prezent
eu mătălnicesc
tu mătălnicești
el/ea mătălnicește
noi mătălnicim
voi mătălniciți
ei/ele mătălnicesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) mătălnicesc
tu (să) mătălnicești
el/ea (să) mătălnicească
noi (să) mătălnicim
voi (să) mătălniciți
ei/ele (să) mătălnicească
Imperfect
eu mătălniceam
tu mătălniceai
el/ea mătălnicea
noi mătălniceam
voi mătălniceați
ei/ele mătălniceau
Perfect Simplu
eu mătălnicii
tu mătălniciși
el/ea mătălnici
noi mătălnicirăm
voi mătălnicirăți
ei/ele mătălniciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu mătălnicisem
tu mătălniciseși
el/ea mătălnicise
noi mătălniciserăm
voi mătălniciserăți
ei/ele mătălniciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi mătălnicit
tu să fi mătălnicit
el/ea să fi mătălnicit
noi să fi mătălnicit
voi să fi mătălnicit
ei/ele să fi mătălnicit
Condițional Prezent
eu aș mătălnici
tu ai mătălnici
el/ea ar mătălnici
noi am mătălnici
voi ați mătălnici
ei/ele ar mătălnici
Condițional Perfect
eu aș fi mătălnicit
tu ai fi mătălnicit
el/ea ar fi mătălnicit
noi am fi mătălnicit
voi ați fi mătălnicit
ei/ele ar fi mătălnicit
Perfectul Compus
eu am mătălnicit
tu ai mătălnicit
el/ea a mătălnicit
noi am mătălnicit
voi ați mătălnicit
ei/ele au mătălnicit
Viitor
eu voi mătălnici
tu vei mătălnici
el/ea va mătălnici
noi vom mătălnici
voi veți mătălnici
ei/ele vor mătălnici
Viitor Anterior
eu voi fi mătălnicit
tu vei fi mătălnicit
el/ea va fi mătălnicit
noi vom fi mătălnicit
voi veți fi mătălnicit
ei/ele vor fi mătălnicit

Verbele anterioare: a măsura, a mătăcăni, a mătăhăi, a mătălăi, a mătăli

Verbele următoare: a mătănăi, a matematiza, a materializa, a matisa, a matisi

Verbe aleatorii: a decrusta, a place, a răsfierbe, a strâmtora, a stricăți