a măscări conjugare; conjugare online pentru verbul "a măscări" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a măscări" în limba română (dex)

Infinitiv
măscări
Infinitiv Lung
măscărire
Participiu
măscărit
Gerunziu
măscărind
Imperativ persoana a doua
singular măscărește
plural măscăriți
Prezent
eu măscăresc
tu măscărești
el/ea măscărește
noi măscărim
voi măscăriți
ei/ele măscăresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) măscăresc
tu (să) măscărești
el/ea (să) măscărească
noi (să) măscărim
voi (să) măscăriți
ei/ele (să) măscărească
Imperfect
eu măscăream
tu măscăreai
el/ea măscărea
noi măscăream
voi măscăreați
ei/ele măscăreau
Perfect Simplu
eu măscării
tu măscăriși
el/ea măscări
noi măscărirăm
voi măscărirăți
ei/ele măscăriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu măscărisem
tu măscăriseși
el/ea măscărise
noi măscăriserăm
voi măscăriserăți
ei/ele măscăriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi măscărit
tu să fi măscărit
el/ea să fi măscărit
noi să fi măscărit
voi să fi măscărit
ei/ele să fi măscărit
Condițional Prezent
eu aș măscări
tu ai măscări
el/ea ar măscări
noi am măscări
voi ați măscări
ei/ele ar măscări
Condițional Perfect
eu aș fi măscărit
tu ai fi măscărit
el/ea ar fi măscărit
noi am fi măscărit
voi ați fi măscărit
ei/ele ar fi măscărit
Perfectul Compus
eu am măscărit
tu ai măscărit
el/ea a măscărit
noi am măscărit
voi ați măscărit
ei/ele au măscărit
Viitor
eu voi măscări
tu vei măscări
el/ea va măscări
noi vom măscări
voi veți măscări
ei/ele vor măscări
Viitor Anterior
eu voi fi măscărit
tu vei fi măscărit
el/ea va fi măscărit
noi vom fi măscărit
voi veți fi măscărit
ei/ele vor fi măscărit

Verbele anterioare: a masacra, a mâșâi, a măsălui, a masca, a mâșcâi

Verbele următoare: a măscui, a masculiniza, a mâsgăli, a mașina, a mașiniza

Verbe aleatorii: a capta, a despacheta, a echivala, a înmăguri, a toi